Si të kujdeseni për flokë të shëndetshëm dhe me shkëlqim duke përdorur sodë buke - Bota Sot
Si të kujdeseni për flokë të shëndetshëm dhe me shkëlqim duke përdorur sodë buke

Life style

Si të kujdeseni për flokë të shëndetshëm dhe me shkëlqim duke përdorur sodë buke

Më: 22 korrik 2019 Në ora: 15:46
Ilustrim

Ndër përdorimet e shumta të sodës së bukës është edhe kujdesja për flokët tanë. Në fakt, kjo substancë mund të jetë efektive kundër problemeve të ndryshme që zakonisht prekin kokën, të tilla si zbokth ose flokët e hollë.

Ndonjëherë përdorimi i sodës së bukës mund të jetë shumë më i dobishëm dhe më i përshtatshëm se blerja e disa produkteve.

Përveç zbatimit të një veprimi pastrimi, bikarbonati është në gjendje të pastrojë lëkurën pas një larje të përshtatshme dhe është gjithashtu në gjendje të japë më shumë shkëlqim për flokët.

E vetmja gjë për t’u kujdesur për të është për të kontrolluar nëse keni ndonjë reaksion alergjik lidhur me përdorimin e saj. Nëse nuk është kështu, mund të përgatitni një shampo të shkëlqyeshme.

Thjesht shkri dy lugë sodë buke në ujë të nxehtë dhe aplikojeni atë në kokë në flokët e larë tashmë. Masazhoni me kujdes dhe delikatesë dhe më pas shpëlaje.

Në fund flokët tanë do të jenë më të shkëlqyeshëm dhe më të fuqishëm, ata do të duken shumë më mirë dhe kjo praktikë mund të vendoset rreth çdo tre apo katër ditë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...