Për flokë të shëndetshëm dhe të gjatë konsumoni këto ushqime - Bota Sot
Për flokë të shëndetshëm dhe të gjatë konsumoni këto ushqime

Life style

Për flokë të shëndetshëm dhe të gjatë konsumoni këto ushqime

Më: 24 korrik 2019 Në ora: 15:46
Ilustrim

Të gjitha gratë i duan flokët e gjata. Shumë prej tyre përdorin maska, shampo të veçanta ose marrin këshilla duke shpresuar se kjo i ndihmon flokët të zgjaten më shpejt. Megjithatë, disa e dinë se ka ushqime specifike që përmbajnë lëndë ushqyese që mund të përshpejtojnë procesin e rritjes së flokëve.

Salmon

Është parë se yndyrnat omega 3, të përfshira në sasi në salmon, luajnë një rol shumë të rëndësishëm në rritjen e flokëve: rritin densitetin e tyre, veprojnë në mënyrë efektive kundër rënies së flokëve. Salmon gjithashtu përmban hekur dhe vitaminë B12 të cilat të dyja kontribuojnë në rritjen e flokëve.

Orizi

Zinku është një element i lidhur ngushtë me shëndetin e flokëve: një nga simptomat kryesore të mungesës së zinkut është rënia e flokëve. Për të mbajtur flokët të shëndetshëm, ta bëni atë të ndritshëm dhe të rritet shpejt, është e këshillueshme të hani një garuzhde oriz në ditë, e cila furnizon sasinë e zinkut të nevojshëm çdo ditë. Përndryshe ju mund të zgjidhni ushqime të tjera të pasura me zink, si krunde gruri.

Mish pule

Sigurimi i trupit sasinë e duhur të proteinave shtazore do të thotë të kujdeseni për thonjtë, flokët dhe lëkurën tuaj. Në të vërtetë flokët përbëhen kryesisht nga keratin, një lloj proteine ​​me lidhje shumë të forta. Nëse proteinat nuk konsumohen, është e lehtë të konkludohet se flokët do të jenë ato që duhet të paguajnë për të. Pula, së bashku me ton, është një nga ushqimet më të pasura me proteina, kështu që nëse doni të rritni flokët tuaj dhe në të njëjtën kohë të eliminoni bishtat dyshe, duhet ta hani rregullisht mish pule.

Vezë

Ashtu si pula, vezët rekomandohen gjithashtu si një burim proteinash dhe biotine, që kontribuojnë në shëndetin e flokëve. Ato gjithashtu përmbajnë leucine, e cila, përveç përfitimeve të tjera, gjithashtu sjell një shkallë më të lartë të rritjes së flokëve: kur leucina konsumohet, shtyn trupin të prodhojë aminoacidet, përbërësit bazë të proteinave, të cilat përbëjnë flokët .

Bajame

Bajamet përmbajnë vitaminë E që aktivizon rritjen e flokëve dhe e bën atë më të fortë: 30 gram përmban 70% të sasisë së vitaminës së rekomanduar.

Fara kungulli

Fara kungullit përmban komponente të panumërta të dobishme për flokët: për të përmendur disa, ato janë të pasura me vitaminë B1, B2, B3 dhe B4, përgjegjës për rritjen e flokëve. Vitaminat B5 dhe B6, në vend të kësaj, kujdesen për shëndetin e kokës, duke rregulluar prodhimin e sebumit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...