Më mirë 10 minuta pranë një miku të vërtetë se 10 vjet pranë atij që nuk është i rëndësishëm - Bota Sot
Më mirë 10 minuta pranë një miku të vërtetë se 10 vjet pranë atij që nuk është i rëndësishëm

Life style

Më mirë 10 minuta pranë një miku të vërtetë se 10 vjet pranë atij që nuk është i rëndësishëm

Më: 27 korrik 2019 Në ora: 17:02
Foto ilustrim

Të gjithë e dimë se të kesh pranë një mik, i cili na tregon çfarë mendon, pa filtra, mund të na bëjë mirë, sepse ai mund të arrijë të na japë atë dashuri që kemi nevojë gjatë ditës.

A e dini mbiemrin “brusque”? Sipas fjalorit, ky term nënkupton “pa kompromis, të hapur”. Ne të gjithë kemi një mik që i përshtatet këtij mbiemri të përkryer, apo jo? Ai mik me një karakter paksa të mprehtë dhe të athët. Ai që sipas sociologjisë është “më i miri” që mund të kemi.

Këtu janë 5 arsye që konfirmojnë pse është më mirë të kesh pranë njerëz sinqertë sesa ata më pak të sinqertë.

Ata e tregojnë veten pikërisht ashtu siç janë

Njerëzit e thjeshtë priren të jenë gjithmonë të ndershëm me të tjerët, edhe kur ajo që ata kanë për të thënë nuk është e këndshme. Miqtë paksa të papritur besojnë se duke i thënë gjërat ashtu siç janë u lejojnë njerëzve të përballen me rrënjët e situatës / problemit, thotë William B. Bradshaw.

Kjo nuk do të thotë të jesh mizor. Përkundrazi, një mik i sinqertë preferon të jetë tërësisht dhe plotësisht “transparent” me njerëzit që kujdeset edhe nëse ajo që ai thotë nuk duket të korrespondojë me atë që këta të fundit dëshirojnë të dëgjojnë. Një mik që sillet në këtë mënyrë kurrë nuk do t’iu gënjejë për t’ju kursyer një zhgënjim. Por, për një gjë duhet të jeni të sigurt: çfarëdo që t’ju thotë, do të jetë e vërteta.

Ata e dinë mirë nëse dëshirojnë të jenë miqtë tuaj

Gjëja më e mirë për njerëzit e sinqertë? Ata nuk mund të pretendojnë të jenë miq me dikë që nuk i pëlqejnë. Ata nuk kanë asnjë arsye të gënjejnë rreth asaj se si ndihen. Një person i sinqertë gjithmonë do t’ju tregojë në mënyrë të qartë nëse ju pëlqen apo jo. Sepse e vetmja gjë që dëshiron është gjetja e një miqësie të fortë dhe të qëndrueshme.

Ata ju inkurajojnë që të jeni më mirë

Shumë prej tyre shmangin vërejtjen e miqve gabimet dhe mangësitë e tyre. Ndoshta për shkak se ata besojnë se kjo mund t’i lëndojë ata, deri në atë pikë sa mund të vënë në dyshim miqësinë ekzistuese. Njerëzit e sinqertë nuk duket se i kanë këto probleme, në vend të kësaj, pasi ata gjithmonë arrijnë t’ju tregojnë saktësisht nëse dhe çfarë po bëni gabim (edhe nëse mund të dëmtojë) dhe se si duhet të veproni për ta përmirësuar. E gjithë kjo për të mirën tuaj. Të rrethuar me miq si këta, nuk mund të bëni asgjë, por të ndryshoni plotësisht jetën tuaj.

Ata nuk kanë frikë të kërkojnë falje

Shumë prej tyre janë ata që, më shpesh sesa jo, e kanë të vështirë të pranojnë gabimet e tyre. Për njerëzit e sinqertë, të pranojnë se kanë gabuar është në të vërtetë shumë e lehtë. Ata nuk kanë problem t’i thonë të tjerëve kur kanë gabuar, prandaj pse duhet të kenë probleme ta pranojnë atë vetë? Prandaj, një person i sinqertë është i gatshëm të pranojë kur ka gabuar dhe, nëse është e nevojshme, të kërkojë falje.

Ata kurrë nuk do t’ju lejojnë të lëndoheni

Një mik me një karakter të athët nuk mund të mbajë asnjë lloj fyerjeje apo keqbërjeje kundër vetvetes ose shokëve të tij. Për shkak se nuk ka frikë të tregojë veten dhe të thotë atë që ai mendon, një person i sinqertë është i pari që qëndron pranë jush, i gatshëm të nxitojë për ju, t’ju japë një shpatull, veçanërisht në rast të një situate stresuese. Nëse njerëzit e tjerë nuk bëjnë asgjë, përveçse të flasin me ty prapa krahëve, shoku juaj i sinqertë është në vend të parë i gatshëm të hyjë në rrjet për ju.

Përfundime:

– Ne qeniet njerëzore duhet të jemi në gjendje të përjetojmë shumë emocione “të ndryshme”, në mënyrë që të mund ta mbajmë të shëndetshme jetën tonë shoqërore.

– Ne kemi nevojë për njerëz të mirë dhe të dhembshur, por edhe njerëz të ndershëm.

– Siç kemi thënë, sociologët pajtohen se njerëzit më të lumtur janë ata që kanë “llojet e miqve” më të mirë.

– Ne të gjithë kemi nevojë për dikë që është i gatshëm të qëndrojë përkrah nesh pa kushte.

– Ne gjithashtu kemi nevojë për dikë që të na sfidojë dhe të na bëjë njerëz më të mirë.

Njerëzit e sinqertë? Më të mirët për të patur vërtetë sukses.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...