Shëmbëlltyra e dy ujqërve. Një mësim që do ta mbani mend gjithë jetën - Bota Sot
Shëmbëlltyra e dy ujqërve. Një mësim që do ta mbani mend gjithë jetën

Life style

Shëmbëlltyra e dy ujqërve. Një mësim që do ta mbani mend gjithë jetën

Më: 11 gusht 2019 Në ora: 12:45
Shëmbëlltyra e dy ujqërve

E mira dhe e keqja, e lehta dhe e vështira, e ndërlikuara dhe e thjeshta, dhe mënyra se si zgjedhim të veprojmë në këto situata është një shprehje e karakterit tonë dhe ndihmon në përcaktimin e jetës që ne do të udhëheqim.

Shëmbëlltyra e dy ujqërve, që tregojmë më poshtë, na fton të mendojmë për një pyetje shumë të rëndësishme: gjërat që zgjedhim për të ushqyer jetën tonë. Lexoni me kujdes, kaloni kohë duke analizuar realitetin tuaj, duke menduar për zgjedhjet tuaja dhe si të ecni në një rrugë më të lumtur dhe më të begatë për veten tuaj.

Shëmbëlltyra e dy ujqërve

Kjo shëmbëlltyrë përcjell diturinë e indianëve dhe portretizon historinë e një plaku që i mësoi nipit një mësim të vlefshëm që do ta shoqëronte gjatë gjithë jetës së tij. Në një natë të ndritshme, plaku u ul jashtë dhe ftoi nipin e tij që të bashkohej me të. Ai i tregoi disa histori të jetës së tij që e bëri atë një nga njerëzit më të mençur në fshat dhe i dha këshilla për jetën.

Por mësimi më i madh që shënoi jetën e nipit të tij u tha pak më vonë në bisedën e mëposhtme:

“E di, nipi im, ne të gjithë kemi dy ujq brenda vetes. Këta ujqër janë vazhdimisht duke luftuar, një betejë e tmerrshme që jo të gjithë njerëzit e kanë të lehtë për t’u marrë me të.

  – Dy ujqër, si funksionon kjo? Pyeti nipi i tij në mënyrë të pafajshme.

“Ne të gjithë kemi dy ujqër krejtësisht të ndryshëm brenda.” Njëri prej tyre është i keqji, të gjitha ndjenjat e këqija që mund të ekzistojnë në një qenie njerëzore: zemërimi, zilia, xhelozia, lakmia, krenaria, pakënaqësitë, frika dhe modestia, fajësia, egoja dhe arroganca. Ndërkohë ujku tjetër është pikërisht e kundërta, ai përfaqëson gjithçka që është e mirë në një person: mirësinë, dashurinë, shpresës, bujarinë, gëzimin, paqen, besimin dhe të vërtetën, shpjegoi njeriu i vjetër.

Pastaj i vogli pyeti:

“Cila nga dy ujqërit është më i fortë?” Cili e fiton luftën?

“Kjo, varet nga secili prej nesh”.

Një reflektim me të vërtetë i rëndësishëm. Të dimë se cilin nga ujqërit po ushqejmë mund të na ndihmojë të kuptojmë pse jetët tona ndjekin një rrugë të caktuar dhe na ndihmojnë të jetojmë me më shumë qëllim dhe kuptim.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...