5 aftësi themelore të notit që të gjithë duhet t’i mësojnë - Bota Sot
5 aftësi themelore të notit që të gjithë duhet t’i mësojnë

Life style

5 aftësi themelore të notit që të gjithë duhet t’i mësojnë

Më: 12 gusht 2019 Në ora: 20:19
Ilustrim

Noti është një aktivitet argëtues dhe i shkëlqyeshëm për të qëndruar në formë. Ai ofron përfitime të jashtëzakonshme shëndetësore, përmirëson gjendjen shpirtërore, ul ankthin dhe ndihmon në djegien e shumë kalorive. Përveç kësaj, është mirë edhe për ata që vuajnë nga artriti dhe nga gjendje të tjera shëndetësore. Sipas qendrave për kontrollin dhe parandalimin e sëmundjeve, noti vetëm për 2.5 orë në javë zvogëlon rrezikun e sëmundjeve kronike.

Për të notuar pa probleme, koordinimi i gjithë trupit është një domosdoshmëri. Duhet të përqendrohet në lëvizjen e këmbëve dhe krahëve, si dhe kontrollin e frymëmarrjes dhe goditjet në not. Pra, për të përfituar aftësinë e notit duhet të filloni me bazat. Këtu janë 5 aftësitë themelore të notit që fillestarët duhet të mësojnë:

Frymëmarrje e rregullt

Lundrim i qetë

Lëvizjet e trupit tuaj duhet të jenë të koordinuara

Shkelmoni

Pasi mësoni se si të pluskoni dhe të shqelmoni, e rëndësishme është edhe lëvizja e krahëve, të cilat mund të jenë lëvizje anësorë, nga mbrapa si dhe në stilin e fluturës.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...