Mësoni kuptimin që kanë emoji-t, i keni përdorur gabim

Life style

Mësoni kuptimin që kanë emoji-t, i keni përdorur gabim

Më: 16 gusht 2019 Në ora: 11:16
Foto ilustrim

Nëse deri para pak kohësh një foto vlente sa 1 mijë fjalë, tani mund të themi të njëjtën gjë për emojit (figurat e vogla të verdha dhe jo vetëm) që përshkruajnë çdo emocion apo veprim tonin.

Nga buzëqeshja deri tek ushqimet, ndërtesat apo simbolet nga kultura të ndryshme, duket se sot njerëzit po i zëvendësojnë me emojit! 

Por sa të sigurt jeni që këto të fundit i përdorni në situatën e duhur dhe kuptimi është ai që i jepni ju?

Me siguri një nga emojit tuaj të preferuar është zemra, por si për përdoruesit e Android ashtu dhe të iPhon, ky simbol vjen në ngjyra të ndryshme ndaj do tu  shpjegojmë kuptimin e tyre në mënyrë që ju të shmangni çdo keqkuptim, sidomos për zemrat.

Zemra e kuqe
Besojmë se nuk ka nevojë për shumë fjalë, sepse të gjithë e dimë që ky është simboli më romantik. Mesazhi që fshihet pas zemrës së kuqe është i thjeshtë: Dashuri për ju!

Zemra portokalli
Personi që ua dërgon këtë, nuk ka asnjë qëllim më shumë me ju! Jeni në rrethin e miqve dhe do të mbeteni aty derisa t’ju vijë një zemër në ngjyrë tjetër.

Zemra e verdhë
Zemra e verdhë përcjell pozitivitet dhe përdoret më së shumti mes familjarëve. Pra zemra e verdhë është për të gjitha motrat, mamatë apo gjyshet tona.

Zemra e gjelbër 
Zemra e gjelbër nuk ka lidhje me njerëzit ambientalistë, por me ata që duan të thyejnë akullin e s’dinë si ta hapin një bisedë. Nëse keni shumë kohë që nuk flisni me një mik apo mikeshë të vjetër, çojini një zemër jeshile dhe shkruani atë që keni për të thënë. Ky emoji do i japë një ngjyrim krejt tjetër bisedës suaj.

Zemra e kaltër 
Zemra e kaltër është për lidhjet e ngushta shoqërore, por jo vetëm për djemtë! Ky emoji thotë: Unë ju besoj juve dhe ju dua (por si shok) pra nuk ngatërrohet me ndjenjat e tjera.

Zemra vjollce  
Zemra vjollce ka dy kuptime: KAOS dhe i EKSITUAR!

Zemra e zezë 
Zemra e zezë është simboli i së errëtës dhe dashurisë me sakrifica.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat