Studim / Gratë që duan bimët jetojnë më gjatë

Life style

Studim / Gratë që duan bimët jetojnë më gjatë

Më: 19 gusht 2019 Në ora: 13:18
Foto ilustrim

Sipas hulumtimeve të reja shkencore, gratë që duan të rrethohen me bimë, jetojnë më gjatë.  Studimi u krye nga Shkolla e Shëndetit Publik Harvard TH Chan dhe Brigham dhe Spitali i Grave dhe analizuan rezultatet e një studimi tetë vjeçar që ekzaminoi një lidhje të mundshme midis bimësisë dhe jetëgjatësisë.

Gratë dhe bimët, një lidhje që zgjat jetën

Sipas studimit, gratë që jetojnë të rrethuara nga gjelbërimi kanë përqindje të vdekshmërisë 12% më të ulët se ato që jetojnë në zona dhe shtëpi pa bimë. Por nuk bëhet fjalë vetëm për jetëgjatësi më të gjatë, por edhe shëndet më të mirë mendor. Lidhja midis bimësisë dhe shkallës së vdekshmërisë është e rrënjosur në disa përbërës të ndryshëm, sipas hulumtimit.

Gratë e rrethuara me bimë dhe lule treguan nivele më të ulëta të depresionit, mundësi më të mëdha për angazhim shoqëror, nivele më të larta të aktivitetit fizik dhe ulje të ekspozimit ndaj ndotjes së ajrit.

Lajmi i mirë është se ky nuk ishte një studim i vogël, në fakt studiuesit ekzaminuan të dhënat e 108.630 grave të mbledhura midis 2000 dhe 2008. Një numër i madh kur mendon se ky është një nga studimet e para kombëtare për lidhjen midis bimëve dhe shëndetit.

“Ne ishim të befasuar kur pamë lidhje kaq të forta mes ekspozimit më të madh ndaj hapësirave të gjelbra dhe niveleve të ulëta të vdekshmërisë”, tha Peter James, studiues i asociuar në Departamentin e Epidemiologjisë në Shkollën Har Chan Chan, gjatë një interviste.

Ai më vonë shtoi se: “Ne u befasuam edhe më shumë kur gjetëm prova që një pjesë e madhe e përfitimit të bimësisë së shumtë duket se lidhet me shëndetin më të mirë mendor.”

A jetoni në një zonë pa bimësi? Mos u shqetësoni, mund ta sillni gjelbërimin direkt brenda në shtëpi.

Llojet më të mira të bimëve që mund të blini

Studimi nuk specifikoi nëse ka bimë më të mira që rrisin më shumë jetëgjatësinë. Këtu janë disa sugjerime të bazuara në hulumtime të tjera. Sipas NASA, Ferns Boston, English Ivy dhe Lily janë bimët më të përshtatshme për të pastruar ajrin e shtëpisë.

Edhe pse studimi nuk ka specifikuar nëse llojet specifike të bimëve janë më të mira për shëndetin dhe jetëgjatësinë tuaj sesa të tjerët, ne kemi sugjerime të tjera për ju. Nëse doni të flini pa probleme, jasemini është padyshim zgjedhja e duhur për ju. Sipas një ekipi studiuesish gjermanë, aroma e jaseminit është po aq efektive sa Valiumi, që zakonisht përdoret për të lehtësuar ankthin dhe për të promovuar gjumin.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat