Në një intervistë, jini gjithmonë të sinqertë, edhe nëse ju kanë pushuar nga puna - Bota Sot
Në një intervistë, jini gjithmonë të sinqertë, edhe nëse ju kanë pushuar nga puna

Life style

Në një intervistë, jini gjithmonë të sinqertë, edhe nëse ju kanë pushuar nga puna

Më: 19 gusht 2019 Në ora: 23:16
Foto ilustrim

Fakti që jeni pushuar nga puna, nuk do të thotë se ju jeni një person i keq apo se nuk do të shkëlqeni në një rol të ri dhe kompani tjetër.

Po si të përgjigjeni kur një punëdhënës i mundshëm ju pyet pse u larguat nga puna e mëparshme? 

Këshilla e parë: Mos gënjeni. Ka gjasa që punëdhënësi do ta zbulojë të vërtetën dhe nëse ndodh kështu, gënjeshtra do t’jua dëmtonte imazhin edhe më shumë.

Këshilla e dytë: Shpjegoni me pak fjalë çfarë ndodhi.

Këshilla e tretë: Mos u mundoni të justifikoheni, por mos hezitoni të nxirrni në pah vlerën tuaj.

Këshilla e katërt. Ajo që ndodhi me ka vlejtur si mësim.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat