Shiu redukton stresin dhe sjell shumë përfitime të tjera. Ja cilat janë ato…

Life style

Shiu redukton stresin dhe sjell shumë përfitime të tjera. Ja cilat janë ato…

Më: 21 gusht 2019 Në ora: 09:55
Foto ilustrim

A keni provuar ndonjëherë të ecni në shi? A jeni ndier ndonjëherë të lirë dhe të qetë nën një stuhi të papritur? Dije që nuk jeni i vetmi dhe që kjo përvojë e jashtëzakonshme sjell me vete disa përfitime të jashtëzakonshme. Shumë njerëz mund ta parashikojnë një stuhi pa parë në qiell. E gjitha çfarë duhet të bëni është të thithni ajrin, sepse aroma e një stuhie është e pakuptueshme.

Aroma që ndjeni në të vërtetë nuk është ajo e shiut, i cili nuk ka erë. Ajo që nuhatet në të vërtet është një kombinim i komponimeve kimike që lëshohet kur pikat e shiut godasin tokën për herë të parë.

Disa njerëz e përshkruajnë erën e shiut si një anti-stres.

Kjo mund të jetë për shkak të faktit se aroma është e lidhur drejtpërdrejt me hipokampusin dhe amigdala, të cilat janë dy zona të trurit të përfshira në emocione dhe kujtesë. Aroma mund të bëjë që të shfaqen kujtime të këndshme të fëmijërisë që mund të lehtësojnë stresin, duke sjellë edhe përfitime të shumta.

Këtu janë 7 përfitimet e jashtëzakonshme të shiut:

Tingulli i shiut është relaksues

Për shumë njerëz zhurma e shiut ka qenë gjithmonë relaksuese, disa e përdorin atë posaçërisht për disa gjëra, për shembull për të provuar të flenë. Është një tingull i vazhdueshëm që gradualisht rritet dhe zvogëlohet në vëllim, duke djallëzuar dëgjuesin pa ndërprerë gjumin e tij.

Redukton ndotjen e ajrit

Kur bie shi, ai grumbullon grimca që janë të pranishme në ajër, siç janë bloza, smogu dhe llojet e tjera të ndotjes. Të kesh ajër më të pastër për të marrë frymë është një avantazh për të gjithë njerëzit, por veçanërisht për ata që janë më të ndjeshëm ndaj ndotjes së ajrit. Po flasim për gratë shtatzëna, të moshuarit dhe ato që vuajnë nga astma.

Më pak njerëz përreth

Në kushtet e motit të pafavorshëm shanset për të gjetur njerëz përreth zvogëlohen ndjeshëm. Sipas një studimi kanadez, 4 mm shi zvogëlon hapat e përditshëm të të rriturve me 5.2%. Nëse ju pëlqen të vraponi vetëm, bërja e tij gjatë një stuhie është zgjidhja më e mirë.

Ndihmon pacientët me sëmundje stresi post traumatik

Është një teknikë që përdor 5 shqisat për të ndihmuar njerëzit të menaxhojnë defektet dhe shkëputjet. Një pacient që vuan nga ky çrregullim mund të nuhasë shiun, mund ta shohë atë dhe gjithashtu mund ta shijojë atë me gjuhën e tij nëse dëshiron.

Më shumë trajnime dhe më shumë shpejtësi

Ushtrimi bën që muskujt të prodhojnë nxehtësi. Për të rifreskuar veten, trupi juaj duhet të ridrejtojë rrjedhën e gjakut për të prodhuar djersë, duke ulur performancën tuaj. Uji i shiut ju ftoh dhe ju lejon të përdorni energjinë në mënyrë më efikase. Kështu që në shi mund të punoni më gjatë dhe më shpejt.

Rrit metabolizmin

Një ekip studiuesish japonezë testuan disa burra të shëndetshëm duke vrapuar për 30 minuta në një dhomë që simulonte kushtet e shiut. Ata zbuluan se kërkesa për energji rritet kur je në kushte të ftohta dhe me shi, duke rritur kështu metabolizmin.

Trupi përshtatet më lehtë

Trajnimi në shi e mëson trupin të reagojë sipas kushteve të ndryshme, të tilla si ecja ose vrapimi në një dysheme të rrëshqitshme. Një sfidë shtesë për të përmirësuar aftësitë personale.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat