7 përfitimet që i sjell shëndetit drita e diellit

Life style

7 përfitimet që i sjell shëndetit drita e diellit

Më: 22 gusht 2019 Në ora: 16:23
Foto ilustrim

Ekspozimi i trupit ndaj rrezeve të diellit është shumë i rëndësishëm për shëndetin tonë dhe ka efekte të dobishme për të gjithë organizmin. Edhe pse “dozat” e ekspozimit duhet të jenë të kufizuara, disa studime shkencore kanë konfirmuar se kjo është thelbësore për funksionimin e duhur të organizmit.

Në fakt, disa vitamina, të cilat janë thelbësore për kockat dhe për parandalimin e shfaqjes së patologjive të caktuara, prodhohen vetëm falë ekspozimit ndaj rrezeve të diellit dhe nuk merren përmes ushqyerjes normale. Për më tepër, studimet e fundit shkencore kanë theksuar se dielli është në gjendje të zvogëlojë ndjeshëm rrezikun e zhvillimit të llojeve të caktuara të kancerit dhe parandalimin e sëmundjeve të caktuara degjeneruese të sistemit nervor.

Prandaj, dielli nuk është vetëm një aleat për bukurinë, por edhe një aleat i vërtetë për mirëqenien e gjithë organizmit.

Le të zbulojmë së bashku 7 përfitimet e diellit për shëndetin:

Dielli: një terapi për të shpëtuar jetën

Drita e diellit ndihmon në parandalimin e kancerit. Frank dhe Cedric Garland, anëtarë të Universitetit të Kalifornisë, demonstruan lidhje të konsiderueshme midis mungesës së vitaminës D dhe kancerit, pasi zbuluan se incidenca e kancerit të zorrës së trashë është tre herë më e lartë se mesatarja në New York City në krahasim me të dhënat në Meksikë. Në fakt, një studim i 1,179 grave në menopauzë ka treguar që nivelet e larta të vitaminës D janë në gjendje të ulin deri në 60% rrezikun e shfaqjes së kancerit, veçanërisht atij të zorrës së trashë dhe gjirit.

Drita e diellit kuron sëmundjet e lëkurës

Një problem që prek shumë njerëz është psoriasis, por edhe për këtë çrregullim dielli mund të ndihmojë. Në fakt, ekspozimi ndaj rrezeve të diellit ndihmon në kurimin e kësaj sëmundje, për të cilën ende nuk është gjetur një zgjidhje përfundimtare. Hulumtimet e fundit në SHBA kanë treguar se, pas 4 javësh banjo dielli, u vërejtën përmirësime të konsiderueshme në 84% të atyre që u përfshinë.

Dielli ju ndihmon të relaksoheni

Dielli është një ilaç i shkëlqyeshëm kundër stresit. Në fakt, falë veprimtarisë së neurotransmetuesve forcohet sistemi imunitar, përmirësohet sistemi endokrin dhe rregullohen ritmet biologjike. Për më tepër, siç është treguar nga hulumtime të shumta klinike, rrezet e diellit kanë efekte të dobishme për pacientët me Alzheimer. Në fakt, drita me spektër të gjerë, e kombinuar me errësirën gjatë natës, mund të zvogëlojë stresin dhe agjitacionin, si dhe të përmirësojë cilësinë e gjumit.

Gjumë më i mirë falë diellit

Dielli është gjithashtu i mirë për metabolizmin dhe ndikon në cilësinë e gjumit. Drita e diellit, që prek sytë, lëkurën, nervat dhe trurin, aktivizon prodhimin e neurotransmetuesve të domosdoshëm për ritmin e saktë të gjumë-zgjimit. Ekspozimi ndaj dritës së diellit gjatë ditës do të rrisë prodhimin natyror të melatoninës gjatë natës, duke rregulluar ekuilibrin hormonal.

Dielli, një aleat i kockave dhe muskujve

Ekspozimi ndaj dritës së diellit bën që trupi të prodhojë vitaminë D dhe kalcium. Si rezultat është i rëndësishëm për kockat, sepse vitamina D shndërrohet në D3, e cila është themelore për parandalimin e osteoporozës dhe sklerozës së shumëfishtë.

Banjo dielli kundër depresionit dhe mungesës së dëshirës seksuale

Sipas studimeve të shumta shkencore, rrezet e diellit shkaktojnë një rritje të epshit dhe aftësisë riprodhuese. Ky fenomen shfaqet falë prodhimit të serotoninës dhe vitaminës D, e cila zhvillohet vetëm me ekspozimin ndaj diellit. Për më tepër, helioterapia përmirëson gjendjet e depresionit dhe ka efekte pozitive në humor si dhe stimulon rritjen e testosteronit tek burrat dhe progesteronin tek gratë.

Dielli ndihmon në relaksimin e nyjeve

Ekspozimi i diellit promovon gjithashtu relaksimin e muskujve dhe ndikon pozitivisht në lëvizjen e kyçeve. Gjithashtu stimulon prodhimin e serotoninës. Kjo e fundit, e aktivizuar nga banjot e diellit, krijon një efekt të menjëhershëm të mirëqenies fizike dhe mendore.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat