Pse i themi “shëndet” dikujt që teshtinë? - Bota Sot
Pse i themi “shëndet” dikujt që teshtinë?

Life style

Pse i themi “shëndet” dikujt që teshtinë?

Më: 25 gusht 2019 Në ora: 21:29
Ilustrim

Sa herë që teshtijmë, dikush zakonisht na thotë “shëndet”.

E keni menduar ndonjëherë përse ndodh që dikush, i cili ndodhet në një ambient me ne, të reagojë menjëherë kur teshtijmë dhe të na urojë shëndet?

Në fakt, teshtima e ka origjinën në vitet 1346, në kohën e pandemisë së madhe të njerëzimit, murtajës, e cila u mori jetën miliona njerëzve në Evropë dhe Azi.

Teshtima ishte një nga shenjat e para të kësaj sëmundjeje të rëndë.

Kjo është arsyeja përse sa herë dikush që teshtinte, njerëzit pranë tij i uronin shëndet, jetë të gjatë apo bekimin e Zotit.

 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat