Koha për të vërtetën: Katër mitet e rrëzuara për depresionin - Bota Sot
Koha për të vërtetën: Katër mitet e rrëzuara për depresionin

Life style

Koha për të vërtetën: Katër mitet e rrëzuara për depresionin

Më: 27 gusht 2019 Në ora: 12:36
Ilustrim

Për vite me radhë, ne jemi siguruar që nëse një ndjenjë lumturie dhe kënaqësie nuk mbizotëron në jetën tonë të përditshme, atëherë diçka nuk është në rregull - dhe një pilulë është e mjaftueshme për ta zgjidhur atë.

Dhe kjo është arsyeja pse shumë njerëz i drejtohen antidepresuesve, me gjithë efektet anësore, nga ulja e dëshirës seksuale dhe shtimi në peshë deri te rreziku i vetëvrasjes.

Revista, Journal of Medicine of New England, tregon se shumë nga efektet negative të antidepresuesve, të cilat janë zbuluar nga provat e ekspertëve, nuk përshkruhen.

Doktor Mehmet Oz, mjeku më i njohur i TV amerikan, paralajmëron se "lumturia e recetës" në formën e pilulave nuk është gjithmonë zgjidhja më e mirë. Ai zbulon katër mitet më të përhapura në lidhje me depresionin.

- Gjithmonë i lumtur

Nuk është e vërtetë që duhet të ndjeheni të lumtur gjatë gjithë kohës. Dhe trishtimi është një pjesë normale e jetës, madje mund të jetë e dobishme. Për shembull, keqardhja na ndihmon të pranojmë në mënyrë të shëndetshme humbjen e një të dashuri, një pune ose shpërbërjen e një martese. Pakënaqësia na inkurajon të bëjmë ndryshime pozitive.

-Fajtori është një hormon në tru

Antidepresuesit më të njohur janë ata që quhen frenues selektiv të serotoninës (SSRI), pasi ata veprojnë duke rritur nivelet e këtij hormoni në tru, i cili rregullon ndjenjën e kënaqësisë.

Megjithatë, hulumtimet më të fundit tregojnë se dy zona të trurit, të quajtur hipokampusi dhe sipërfaqja e Brodman 25, gjithashtu ndikojnë në ndjenjat e dëshpërimit, që do të thotë se nuk ka të bëjë me serotoninën, "hormonin e lumturisë".

Depresioni shpesh dihet se shoqërohet me ankth, kundër të cilit joga dhe meditimi dhe metodat e tjera të uljes së stresit janë një mjet shumë i fuqishëm.

- Vetëm pilulat ndihmojnë

Rreth 15 për qind e njerëzve përjetojnë depresion në jetë, por shumë më tepër preken nga forma dukshëm më e butë ose e moderuar e sëmundjes. Në raste të tilla, hulumtimi ka treguar se ndryshimet në stilin e jetës dhe, për shembull, aktiviteti fizik, ushtrimi japin më shumë sukses sesa marrja e ilaçeve.

- Depresioni prek të gjithë në të njëjtën mënyrë

Përkundrazi, ai prek çdo person në një mënyrë të ndryshme. Disa pacientë hanë shumë dhe flenë shumë gjatë, ndërsa të tjerët nuk kanë aspak oreks, e kanë të vështirë të bien në gjumë dhe zgjohen natën.

Depresioni, në të vërtetë, ka tiparin e forcimit pikërisht të "pikës më të dobët" të dikujt që e bën një person të prekshëm. Prandaj, ndonjëherë është e vështirë për mjekët të arrijnë në një diagnozë të duhur, kështu që është mirë të kërkohet një mendim i dytë nga një profesionist i psikikës së shëndetit mendor.

Depresioni i pa trajtuar në të vërtetë mund të jetë shumë i rrezikshëm, por marrja e ilaçeve nëse nuk e keni këtë sëmundje, në mënyrë të panevojshme e vë pacientin në rrezik për efekte anësore.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...