Këshillë praktike se si t’u pëlqeni tjerëve brenda momentit

Life style

Këshillë praktike se si t’u pëlqeni tjerëve brenda momentit

Më: 28 gusht 2019 Në ora: 13:58
Ilustrim

Kur takoheni me një person të ri, mjaftojnë vetëm 7 sekonda (po pra, jo minuta – sekonda) për të vendosur nëse na pëlqen apo jo ai person.

Normalisht kjo funksionon për dy palët, dhe kjo vërtetë se ju fut nën presion nëse veç jeni person i cili përjeton ankth social apo keni turp.

Duke marrë parasysh këtë, më poshtë ju sjellim një këshilë praktike, e cila mund të ndikojë që t’i pëlqeni personit brenda pak momenteve:

Gjithçka qëndron te kontakti me sy

Kontakti me sy është shenjë universale e vetëbesimit, hapurish dhe sinqeritetit.

Më shumë se gjysma e të gjitha komunikimeve janë vizuale dhe jo verbale, prandaj duke e shikuar në sy një person bën që t’i pëlqeni.

Brengoseni se nuk mund ta mbani balancimin e duhur mes vetëbesimit dhe t’u dukurit i mërzitshëm? Atëherë 60 për qind të kohës shikojeni në sy dhe 40 për qind të kohës mbani sytë diku tjetër! 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat