Këto janë shenjat e sigurta që tregojnë se ai do t’ju tradhtojë - Bota Sot
Këto janë shenjat e sigurta që tregojnë se ai do t’ju tradhtojë

Life style

Këto janë shenjat e sigurta që tregojnë se ai do t’ju tradhtojë

Më: 28 gusht 2019 Në ora: 18:13
Ilustrim

Shumica e njerëzve që fillojnë një lidhje kanë shpresën që të dy partnerët do të qëndrojnë besnikë gjatë gjithë marrëdhënies. Sidoqoftë, ne e dimë se bota nuk funksionon gjithmonë në këtë mënyrë dhe ka shumë elementë që dështojnë në betimin e besnikërisë dhe kërkojnë jashtë çiftit kënaqësinë e nevojave të caktuara, qofshin ato emocionale apo seksuale. Tradhtia është një dukuri që nuk mund të hidhet poshtë apriori në një lidhje, por ka disa shenja që mund të na bëjnë të kuptojmë nëse partneri ynë është i orientuar drejt tradhtisë së mundshme.

Ka tri aspekte të psikikës që nënkuptojnë tendencën për të shfrytëzuar dhe manipuluar të tjerët, paaftësinë për të ndier empati ose pendim, dëshirën për të fituar fuqi dhe për të kënaqur dëshirat e dikujt, pa u shqetësuar se kush i plotëson ato. Individët që bien në treshen e errët janë më pak të besueshëm në angazhimin sentimental afatgjatë dhe kanë më shumë të ngjarë të mashtrojnë, tradhtojnë besimin dhe të mos jenë besnikë. Ata janë gjithashtu shumë më të prirur për t'u hakmarrë ndaj partnerëve të tyre: veprojnë me impuls, nuk u interesojnë pasojat dhe nuk bëjnë pothuajse asgjë për të larguar ndjenjat e zemërimit.

Le të shohim cilat janë tri sinjalet që tregojnë një natyrë partneri të prirur drejt tradhtisë. E para është narcisizmi: njerëzit që besojnë se kanë të drejtë për çdo gjë, gjithmonë sillen në përputhje me rrethanat dhe marrin atë që dëshirojnë, pa u shqetësuar për pasojat. Tradhtarë të tjerë të mundshëm janë partnerë antisocialë, psikopatë ose ata që kanë prirje të shfaqin zemërimin në mënyrë shkatërrimtare. Në fund, ata kanë më shumë të ngjarë të tradhtojnë subjektet e pasigurt: ata nuk ndjehen rehat në një marrëdhënie intime dhe kjo mund të shkaktojë një kulm ankthi dhe një kolaps të vetëvlerësimit.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...