Studimi: Gratë që duan të lindin djalë, duhet të hanë këtë frut

Life style

Studimi: Gratë që duan të lindin djalë, duhet të hanë këtë frut

Më: 7 shtator 2019 Në ora: 09:55
Foto ilustrim

Studimi, i udhëhequr nga Fiona Mathews jep një lidhje midis dietave të larta të kaliumit dhe konceptimit të fëmijëve të gjinisë mashkull.

Siç u raportua në revistën Royal Society B, 740 gra shtatzëna britanike morën pjesë në studim. Shkencëtarët mbledhin informacione për të gjitha planet e tyre të dietës një vit para konceptimit, veçanërisht në periudhën e ciklit 28-ditor.

Të gjitha gratë nuk ishin plotësisht të vetëdijshme për gjininë e foshnjave të tyre. Në fund të studimit, u zbulua se shumica e grave që lindën fëmijë meshkuj, kanë ndjekur plane diete para konceptimit me kalium të lartë dhe energji. Bananet njihen gjerësisht si një nga burimet më të larta natyrore të kaliumit.

Është vërejtur gjithashtu se 59% e grave që kishin djem konsumonin drithëra çdo ditë në vitin para konceptimit. Një teori sugjeroi që energjia e lartë ndikon në shpejtësinë e qelizave të spermës.

Thuhet se qelizat e spermës që mbajnë kromozomin përcaktues mashkullor janë notarë më të shpejtë (ky fakt është ende nën hetim).

Duhet ca kohë që qelizat e spermës të arrijnë te vezët, dhe ato thithin lëndë ushqyese nga lëngjet e mitrës.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat