Gjashtë fakte interesante që nuk i keni ditur më parë për puthjet - Bota Sot
Gjashtë fakte interesante që nuk i keni ditur më parë për puthjet

Life style

Gjashtë fakte interesante që nuk i keni ditur më parë për puthjet

Më: 14 shtator 2019 Në ora: 19:34
Ilustrim

1.Transmetimi i mikrobeve për të ruajtur të shëndetshëm pasardhësit

Ekzistojnë studime të shumta të dedikuara për këtë term. Sipas shkencëtarit anglez Colin Hendrie, qëllimi i puthjes është të transmetojë disa lloje të mikrobeve, që shërbejnë për të forcuar sistemin imunitar dhe për të ruajtur shëndetin dhe pasardhësit e shëndetshëm.

2.Puthja ndikon në prodhimin dhe shkëmbimin e disa hormoneve nga pështyma.

Në veçanti, studiuesi Wendy Hill,nga Kolegji Lafayette në Easton, Pensilvani, ai zbuloi se pas puthjes, hormoni i stresit është zvogëluar si tek burrat edhe tek gratë, duke gjeneruar një ndjenjë relaksimi.

Sipas një studimi tjetër, të nënshkruar nga Helen Fisher nga Universiteti Rutgers në Neë Jersey, burri ka tendencë ta konsiderojë puthjen si një prelud të marrëdhënieve seksuale dhe preferon të puthet me pështymë, përmes së cilës testosteroni transferohet te partneri.

3.Për të mos përplasur me hundën e partnerit, kur puthni duhet ta rrotulloni kokën në anën e kundër nga ai. 

Një studim irlandez zbuloi se në 65% të rasteve, koka është e përkulur në të djathtë, veçanërisht nëse jeni në një vend publik ose në prani të njerëzve të tjerë.

4.Ushtrim i shkëlqyer për të luftuar rrudhat.

Puthja është punë e një përpjekje të caktuar fizike. Kjo vë në lëvizje 35 muskuj të fytyrës dhe madje 115 qëndrime.

5. Puthja më e gjatë është mbajtur për 58 orë, 35 minuta dhe 58 sekonda.

Sipas Librit të Rekordeve Guinness, rekordi i përket çiftit Thai Ekkachai dhe Iaksana Tiranarat. Puthja u regjistrua në 14 shkurt 2013.

6.Vendet ku puthja në publik ndëshkohet me gjobë.

Në Malajzi, Indi dhe Meksikë shpërthimet janë të ndaluara dhe ndëshkohen me gjobë të lartë. Në Florida është e zakonshme të puthni partnerin tuaj në gji, ndërsa në Kolorado është e paligjshme ta bëni këtë edhe nëse jeni duke fjetur.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat