A do të vishni pizhame të zgjuara?

Life style

A do të vishni pizhame të zgjuara?

Më: 15 shtator 2019 Në ora: 20:04
Foto ilustrim

Njerëzit së shpejti mund të shkojnë të flenë me veshje elektronike.

Ky është vizioni i studiuesve në Universitetin e Masaçusets, të cilët kanë krijuar një veshje që përmban pajisje pa lëvizje për monitorimin e rrahjeve të zemrës dhe ritmit të frymëmarrjes.

Krijuar nga Ali Kiaghadi dhe S. Zohreh Homayounfar, prototipi - i quajtur "pizhame" - është në thelb një palë standarde e pizhameve të pajisur me teknologjinë e kontrollit të shëndetit.

Ato do të prezantohen në konferencën Ubicomp 2019 në Londër, këtë javë. Krijuesit hartuan një sensor të ri presioni të bazuar në pëlhurë dhe e kombinuan atë me një sensor triboelektrik - i aktivizuar nga një ndryshim në kontaktin fizik - dhe e ndërtuan atë në veshje.

Ata gjithashtu zhvilluan analiza të të dhënave për të siguruar sinjalet nga shumë pika që morën parasysh cilësinë e sinjalit që vinte nga secili vend.

Ky kombinim i lejoi ata të zbulonin sinjale fiziologjike në shumë pozicione të ndryshme.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat