Pse femrat japoneze duken shumë të reja dhe janë të holla? - Bota Sot
Pse femrat japoneze duken shumë të reja dhe janë të holla?

Life style

Pse femrat japoneze duken shumë të reja dhe janë të holla?

Më: 17 shtator 2019 Në ora: 18:44
Ilustrim

Kultura japoneze ka qenë inspirim për kulturat tjera me shekuj të tërë, pasi që stili i tyre i jetesës i bën japonezët të kenë jetëgjatësinë më të madhe në botë.

Femrat japoneze duken jashtëzakonisht të reja, të holla, të shëndetshme dhe delikate.

Japonezët gjithmonë duan ta bëjnë shtetin e tyre vend më të mirë dhe efikas, prandaj që të gjithë janë të përkushtuar në përmirësime, shëndet dhe efiçiencë.

Por, si veprojnë femrat japoneze që të duken gjithmonë të reja dhe ta ruajnë formën e trupit?

Hanë vetëm ulur, asnjëherë në këmbë apo duke ecur

Për japonezët, koha e ngrënies së ushqimit është e shenjtë, prandaj gjithmonë gjejnë kohë që të ulen dhe të përqendrohen në ushqim.

Gatimi në shtëpi

Duke gatuar në shtëpi, japonezët e ulin sasinë e yndyrave të pashëndetshme dhe karbohidrateve, duke i parandaluar problemet e ndryshme shëndetësore.

Dietat e tyre zakonisht përfshijnë ushqime të papërpunuara dhe të pasura me vitamina e minerale.

Çaji i gjelbër

Kjo është një prej pijeve më të shëndetshme në planet, e cila ka veti të panumërta mjekësore pasi që është e pasur me vlera ushqyese dhe antioksidantë.

Konsumimi i çajit të gjelbër ndihmon në luftimin e inflamacionit në trup, ndihmon në humbje të peshës, në sistem të tretjes, e rregullon temperaturën e trupit, shtypjen e lartë të gjakut, si dhe e përmirëson shëndetin e zemrës dhe atë mendor.

Ecja

Japonezët preferojnë të ecin dhe ky ushtrim i lehtë e përmirëson shëndetin e zemrës dhe mushkërive.

Ecja është e mirë edhe për uljen e shtypjes së lartë të gjakut, për trajtimin e diabetit, etj.

Menaxhimi i stresit

Stresi mund të shpijë në shumë sëmundje, e posaçërisht në sëmundje të zemrës, obezitet dhe tip 2 të diabetit.

Prandaj, femrat japoneze ballafaqohen me stresin duke e shfrytëzuar mirë kohën e lirë.

Rutinat për kujdesin e lëkurës

Bukuria dhe lëkura rinore e femrave japoneze është rezultat i rutinave të kujdesit të lëkurës.

Ato bëjnë masazhe të fytyrës dhe përdorin vajra natyralë për trajtimin e lëkurës.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...