7 këshillat e gjyshes për një jetë të shëndetshme

Life style

7 këshillat e gjyshes për një jetë të shëndetshme

Më: 18 shtator 2019 Në ora: 19:57
Ilustrim

Nëse do t’i pyetnim gjyshet tona se si arritën të arrinin të shëndetshme në moshën e tyre, ato do të fillojnë të na tregojnë anekdota dhe mjete të pagabueshme. Disa janë vërtet të “mrekullueshme” dhe ekspertët gjithashtu i rekomandojnë ato.

Shkoni në vallëzim

Vallëzimi është i mirë për shëndetin, thonë gjithashtu edhe ekspertët. Ai është një mënyrë e shkëlqyeshme për të qëndruar në formë dhe për të ushtruar kujtesën tuaj, sepse gjithmonë duhet të mbani mend hapat.

Sekreti i xhensen-it të kuq korean

Xhenseni i kuq Korean është një rrënjë medicinale që njihet ndryshe edhe si “elixiri i jetës”, falë përfitimeve të saj shëndetësore. Përmirëson qarkullimin dhe menaxhimin e stresit, forcon imunitetin dhe rrit energjinë.

Lëvizni rregullisht

Lëvizja rregullisht përmirëson qarkullimin dhe nivelin e energjisë. Ecni sa më shumë që të keni mundësi: në pushimin e drekës, pas pune, të shkoni në këmbë në shtëpi, të ecni në kohën tuaj të lirë.

Pakësoni kafenë

Kafeja ka efekte negative në presionin e gjakut, kështu që është mirë të mos abuzoni me të dhe të preferoni një filxhan çaj limoni ose një gotë ujë të freskët me nenexhik.

Blini një fier

Në epokën Victorian, bliheshin farëra për të filtruar ajrin nga kimikatet e dëmshme të pranishme në qytetet e mëdha, për shkak të smogut. Të kesh një fier në shtëpi ndihmon në parandalimin e sëmundjeve të frymëmarrjes.

Konsumoni ushqime lokale

Sa i përket ushqimit, preferoni ushqime vendi. Ato janë të mira për shëndetin por edhe për mjedisin.

Përfitimet e vajit të ullirit

Vaji i ullirit, duke qenë një hidratues i shkëlqyeshëm, ndihmon lëkurën në parandalimin e infeksioneve. Prandaj, kur të përfundoni locionin tuaj të trupit dhe nuk dëshironi të dilni jashtë ta blini, vraponi në kuzhinë!

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat