Receta e “ilaçit” që trajton mykun e thonjve për katër javë - Bota Sot
Receta e “ilaçit” që trajton mykun e thonjve për katër javë

Life style

Receta e “ilaçit” që trajton mykun e thonjve për katër javë

Më: 21 shtator 2019 Në ora: 09:34
Ilustrim

Myku i thonjve është një nga sëmundjet më të zakonshme që duket se nuk njeh gjini. Dhe gratë dhe burrat mund të vuajnë nga thonjtë e mykura. Janë një sërë faktorësh që ndikojnë në krijimin dhe përkeqësimin e kësaj sëmundjeje dhe ndër to përmendim: ekspozimi i vazhdueshëm në një mjedis të lagësht dhe të ngrohtë, këmbë të “djersitura”, higjiena apo sistemi ulët imunitar.

Shërimi i thonjve të mykur kërkon shumë kohë, por për fat të mirë mund të trajtohen dhë në kushte shtëpie në mënyrë efikase.
Living do të ndajë më ju recetën e “ilaçit” që do të eleminojë mykun e thonjve për 1 deri në 2 muaj.

Përbërësit
½ filxhan sode buke;
4 gota ujë të ngrohtë;
½ filxhan kripë Epsom (eshte kripe magnesi dhe sulfati)
¼ filxhan uthull të bardhë.

Përgatitja
Kombinojini të gjithë përbërësit e mësipërme përveç uthulles.
Si fillim zhysni thonjtë që keni me probleme në uthull dhe pas pak minutash me një copë apo pambuk lyejini me përzierjen që përmendëm më sipër dhe lidhini gishtat me një fashë.
Përsëriteni procedurën çdo 10 orë për 1 muaj. Myku do t’ju zhduket per nje muaj dhe nuk do t’ju shfaqet me.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...