Shkencëtarët pretendojnë se fëmija më i madh është më i menquri - Bota Sot
Shkencëtarët pretendojnë se fëmija më i madh është më i menquri

Life style

Shkencëtarët pretendojnë se fëmija më i madh është më i menquri

Më: 16 nëntor 2019 Në ora: 15:43
Foto ilustrim

Fëmijët më të vjeter në shumë familje zakonisht kanë talented he intelektual më të jashtëzakonshëm.

Shkencëtarërt tregojnë se rendi  ynë i lindjes dhe rendi  i lindjes së fëmijëve tanë ka shumë lidhje me inteligjencën tonë dhe aftësitë e tjera.

Në vitin 2017, hulumtuesit e Universitetit të EdinBurg kanë zbuluar studimet e testit të inteligjencës mes fëmijëve me të njëjtë prindër që treguan se për shkak të stimulimit mendor të prindërve, fëmijët më të mëdhenj kanë treguar nivel më të lartë të aftësisë së të menduarit.

Hulumtuesit kanë ndjekur më shumë se 5 mijë vëllezër dhe motra, që nga lindja e deri në 14 vjet. Çdo dy vjet këta fëmijë iu kanë nënshtruar një testi të inteligjencës në mënyra të ndryshme dhe fëmijët e parë kanë treguar rezultate më të mira.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat