Kujdes mos e stresoni veten në vendin e punës, ja nga çfarë jeni të rrezikuar - Bota Sot
Kujdes mos e stresoni veten në vendin e punës, ja nga çfarë jeni të rrezikuar

Life style

Kujdes mos e stresoni veten në vendin e punës, ja nga çfarë jeni të rrezikuar

Më: 24 janar 2020 Në ora: 06:08
Ilustrim

Stresi në vendin e punës mund të shkaktojë sëmundje kardio-vaskulare, të tilla si aritmitë, sulmet në zemër dhe goditjet, dhe është shkenca që thotë kështu.

Le të shohim nga afër dhe të përpiqemi të kuptojmë nëse ka metoda që ne mund t’i zbatojmë për të provuar të zvogëlojmë stresin.

Shkencëtarët kanë bërë një studim mbi lidhjen e ngushtë midis stresit në punë dhe sëmundjeve kardio vaskulare, siç janë aritmitë e zemrës ose goditjet.

Të kesh një punë shpërblyese që na bën të ndihemi mirë nuk është gjithmonë e mundur, dhe pasojat negative ndikojnë si në shëndetin tonë mendor ashtu edhe në atë fizik.

Shpesh, ne anashkalojmë vaktet, punojmë shumë orë dhe nuk kemi më momente të lira për t’i kushtuar vetes dhe kjo gjë rrit gjendjen tonë të mjerimit dhe stresit fizik.

Dhe konfirmimi i kësaj vjen direkt nga shkenca, e cila konfirmon këtë lidhje përmes një studimi amerikan të botuar në Shoqërinë Evropiane të Kardiologjisë.

Në këtë studim, rreziku i fibrilacionit atrial theksohet me një rritje prej 20%, dhe sëmundje pasuese që prekin sistemin kardio-vaskular.

Grupi i njerëzve ishin 11 mijë dhe ata janë monitoruar për 25 vjet, duke punuar nën një gjendje të fortë stresi dobëson mendjen dhe trupin, dhe na ekspozon ndaj sëmundjeve.

Studimi përfshinte të gjithë sektorët e punës, por në një rrezik më të madh nga këto sëmundje janë punëtorët me profesion që ndihmojnë njerëzit e tjerë, pra mjekët, mësuesit, avokatët dhe zbatimin e ligjit.

Shpesh është për shkak të mungesës së stafit dhe nga ndërrimet rraskapitëse. Stresi në punë, shpesh çon në depresion, alkoolizëm dhe në raste të rënda deri në vetëvrasje.

Simptomat kryesore të kësaj sëmundjeje janë lodhja shumëvjeçare ose humbja e kënaqësisë për të bërë punën e dikujt.

Punëtori duhet të mbrohet dhe të kujdeset, sepse nëse punonjësit punojnë dobët, prodhimi i tyre ndikohet, por edhe ata preken si njerëz.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat