Gripi dhe dhimbja, përkëdhelja ndihmon në luftimin e tyre - Bota Sot
Gripi dhe dhimbja, përkëdhelja ndihmon në luftimin e tyre

Life style

Gripi dhe dhimbja, përkëdhelja ndihmon në luftimin e tyre

Më: 17 shkurt 2020 Në ora: 16:14
Ilustrim

Për ata që duhet të merren me gripin ose me shumë viruse sezonale ekziston një ilaç natyral që nuk kushton asgjë dhe që vërtet mund të bëjë çudira. Është ëmbëlsia që vjen nga një përkëdhelje e thjeshtë. Të përkëdhelësh veten bën mirë dhe të qenit mendimtar është edhe më e rëndësishme. Përkëdhelja është e mirë sepse rrit endorfinat, kimikatet e prodhuara nga truri dhe të pajisura me një aktivitet të fuqishëm analgjezik dhe emocionues.

Shkenca thotë se falë kësaj terapie dashurie, është e mundur të kufizohet ndikimi i simptomave klasike të gripit si ethe, dhimbje fyti, dobësi që përshkojnë trupin. Arsyeja? Përkëdhelja ose gjesti i dashurisë me kontaktin fizik favorizon lëshimin e citokineve pro-inflamatore, të cilat rrisin reagimin imunitar dhe na bëjnë më të fortë përballë virusit.

Përkëdhelja kundër dhimbjes

Të përkëdhelësh një foshnjë të porsalindur është fantastike. Por shpesh ne nuk mendojmë se sa ndjesi i transmetojmë vogëlushit thjesht duke prekur dorën. Dhe mbi të gjitha, ne nuk e kuptojmë që nëse fëmija ka dhimbje barku, me një gjest dashurie kaq të natyrshme ne e ndihmojmë atë të kapërcejë bezdinë.

Me pak fjalë, përkëdhelja ka pothuajse një fuqi magjike dhe vepron si një analgjezik. Konfirmimi vjen nga një hulumtim i realizuar disa kohë më parë nga studiuesit e Universitetit të Oksfordit dhe John Moores nga Liverpool, botuar në Current Biology, i cili ka ekzaminuar foshnjat e sapolindura dhe me mjete diagnostike jashtëzakonisht të bukura, është përcaktuar vlera e këtij gjesti. Mekanizmi me të cilin do të vepronte “terapia e dashurisë” është dukshëm i thjeshtë: me një përkëdhelje do të ndikonte drejtpërdrejt në zonat e trurit që hyjnë në lojë kur arrin stimuli i dhimbshëm.

Për të studiuar ndikimin e këtij trajtimi origjinal, studiuesit kanë vëzhguar se çfarë ndodh në trurin e një fëmije të porsalindur nëse është përkëdhelur para marrjes së mostrave të gjakut. Analiza ekzaminoi rreth tridhjetë bebe, të monitoruara vazhdimisht me elektroencefalogram. Gjysma e tyre kishin “pësuar” një seri goditjesh, të tjerët asgjë.

Epo, tek fëmijët që i nënshtrohen kësaj metode parandalimi, aktiviteti i trurit në lidhje me ndjesitë e dhimbshme ka rënë ndjeshëm, mesatarisht me 40%, krahasuar me foshnjat që i janë nënshtruar testimit pa ndonjë përgatitje “fiziko-emocionale”.

Si të përkëdhelni?

Si me çdo lloj veprimi në trup, metoda e aplikimit të stimulit terapeutik ose parandalues është shumë e rëndësishme. Si përmbledhje, jo të gjitha përkëdheljet janë të barabarta.

Ekziston një ndryshim midis një rrokullisje gati-gati në krahasim me një gjest të vërtetë dashurie. Dhe shpejtësia e aplikimit do të ishte çelësi i suksesit të trajtimit, i cili gjithashtu mund të rezultojë i efektshëm në përkëdheljen e të rriturve. Sipas Rebecca Slater nga Universiteti i Oksfordit, “kalimi” i dorës duhet të jetë i qetë dhe jo shumë shpejt në të njëjtën kohë. Ideale do të ishte lëvizja rreth tre centimetra në sekondë. Në këtë mënyrë shanset për sukses do të ishin më të mëdha. Kontakti i thjeshtë prekës, nëse vërtet fsheh dashurinë, mund të bëjë mrekulli. Dhe jo vetëm tek të vegjlit!

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat