Nëse femra është e diplomuar, partneri jeton më gjatë - Bota Sot
Nëse femra është e diplomuar, partneri jeton më gjatë

Life style

Nëse femra është e diplomuar, partneri jeton më gjatë

Më: 17 shkurt 2020 Në ora: 22:02
Ilustrim

Dëshironi të jetoni më gjatë? Martohuni me një grua që ka një nivel të lartë arsimimi. Në këtë përfundim kanë arritur studiuesit e Institutit Suedez për Kërkimet Sociale, pasi kanë krahasuar të dhënat e mbi 1.5 milion personave të moshës nga 30-59 vjeç.

Nga shqyrtimi i të dhënave ka dalë në pah se meshkujt që kishin për partnere një femër të diplomuar kanë shfaqur rrezik vdekshmërie më pak se 25%.

Siç sugjerojnë studiuesit në një botim të bërë në “Journal of Epidemiology and Community Health”, femrat e arsimuara i shtyjnë bashkëshortët e tyre të ndjekin një regjim më të mirë dhe dietë më të shëndetshme. Dhe në rast nevoje, e kurojnë më mirë dhe më me kujdes bashkëshortin e tyre.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat