Vaji i farave të kungullit, kura ideale për t’i dhënë forcë dhe gjallëri flokëve - Bota Sot
Vaji i farave të kungullit, kura ideale për t’i dhënë forcë dhe gjallëri flokëve

Life style

Vaji i farave të kungullit, kura ideale për t’i dhënë forcë dhe gjallëri flokëve

Më: 25 shkurt 2020 Në ora: 17:04
Ilustrim

Shumë faktorë veprojnë së bashku për të dëmtuar shëndetin e flokëve. Stresi, pabarazitë hormonale, mosha mund të çojnë në dobësim dhe humbje të flokëve. Ekzistojnë shumë trajtime fortifikuese, por edhe mjete juridike efektive siç janë vaji i farave të kungullit që ndihmon në përmirësimin dhe përshpejtimin e ripërtëritjes së flokëve në vetëm 7 ditë.

Vaji i farave të kungullit, për të parandaluar rënien

Humbja e flokëve është një gjendje që i prek të gjithë pavarësisht gjinisë dhe moshës. Humbja e flokëve tuaj ose rrallimi i tyre ka një ndikim negativ psikologjik dhe ndikon në perceptimin tuaj për veten tuaj. Flokët janë një element përcaktues i bukurisë sonë, flokët e trashë dhe me shkëlqim e rrisin këtë element.

Prandaj kujdesi për flokët është i rëndësishëm dhe mund të përfshijë edhe përdorimin e përbërësve natyrorë, siç janë vajrat, të cilët janë efektive për të ushqyer, forcuar dhe hidratuar flokët dhe për këtë arsye promovojnë rritjen e tyre.

Përfitimet që marrin flokët nga përdorimi i vajit të farave të kungullit

Blogerja e famshme e bukurisë Farah Dhukai ka testuar përfitimet e vajit të farave të kungullit kundër rënies së flokëve dhe ka rezultuar i shkëlqyeshëm për forcimin e tyre dhe për t’u dhënë gjallëri. Një vaj i shkëlqyeshëm që nëse përzihet me përbërës të tjerë natyrorë siç është vaji esencial i mentes, krijon një locion magjik.

Kungulli është një bimë me origjinë nga Amerika e Veriut dhe efektet e tij të dobishme për trupin janë të shumta dhe të dokumentuara. Një studim i rastit, i titulluar “Efektet e vajit të farave të kungullit në rritjen e flokëve te burrat me alopeci androgjenike”, botuar nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë, demonstroi efektin e dobishëm të vajit të farave të kungullit në rritjen e flokëve.

Studimi u krye në 76 pacientë me shkallë të ndryshme të alopecisë, të butë deri të moderuar. 76 persona morën trajtimin me vajin e farave të kungullit, pasi shumë njerëz me të njëjtën shkallë alopecie morën trajtim me placebo. Pas 24 javësh, vlerësimi i dy trajtimeve çoi në përfundimin se grupi i trajtuar me vaj të farave të kungullit kishte më shumë flokë se në fillim të studimit dhe padyshim më shumë flokë sesa grupi i trajtuar me placebo. Merita e kësaj rritjeje të flokëve është për shkak të fitosteroleve që përmbahen ky vaj, por gjithashtu është e rëndësishme të theksohet se vaji i farave të kungullit nuk ishte i vetmi përbërës i përdorur në këtë eksperiment.

Receta për të përgatitur locionin magjik që forcon flokët

Përgatitja e këtij locion magjik me vetitë kundër rënies është shumë e thjeshtë, thjesht përzieni 2 lugë vaj të farave të kungullit me disa pika vaj esencial mente. Sa më të gjatë flokët, aq më shumë locion do t’ju duhet.

Përgatitja:

Ngrohni vajin e kungullit përpara se të shtoni pikat e vajit esencial të mentes dhe aplikojeni në kokë ndërsa është akoma e ngrohtë dhe bëni masazhe rrethore për të nxitur thithjen e saj. Pas masazhit, ju duhet të krihni flokët tuaj për të shpërndarë produktin në të gjithë gjatësinë e tij për të paktën 5-7 minuta. Pas kësaj periudhe kohe vazhdoni me pastrimin e zakonshëm të flokëve.

Nëse flokët janë veçanërisht të brishtë dhe të shurdhër, ju mund të lejoni që kjo masë të veprojë gjatë natës dhe t’i lani ata në mëngjes. Përveç kësaj, për një efikasitet më të madh, ky trajtim duhet të kryhet çdo ditë ose 2-3 herë në javë deri në përmirësimin e dukshëm të alopecisë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat