Kërcisni dhëmbët ndërsa jeni në gjumë? Zbuloni shkaqet e këtij fenomeni - Bota Sot
Kërcisni dhëmbët ndërsa jeni në gjumë? Zbuloni shkaqet e këtij fenomeni

Life style

Kërcisni dhëmbët ndërsa jeni në gjumë? Zbuloni shkaqet e këtij fenomeni

Më: 26 shkurt 2020 Në ora: 17:51
Ilustrim

Rreth 8% e të rriturve dhe rreth 33% e fëmijëve kërcasin dhëmbët gjatë gjumit, megjithëse mjekët besojnë se kjo shifër është shumë më e lartë vetëm sepse njerëzit nuk janë në dijeni të asaj që po ndodh gjatë gjumit. Nëse keni dëgjuar ndonjëherë një ngërç dhëmbi natën, ju e dini se sa e frikshme mund të duket.

Ai tingull duket si një film tmerr, dhe ndodh kur njerëzit në ëndërr pa dëshirë kërcasin pjesën e sipërme me nofullën e poshtme. Megjithëse larja e dhëmbëve ose bruksizmi shpesh ndodh në gjumë, mund të ndodhë gjithashtu në gjendje zgjimi.

Stresi si shkak:

Stresi dhe ankthi janë shkaqet kryesore të bruksizmit, thotë Dr. Michael Lerner, otolaringolog i Universitetit Yale. Sipas tij, në kushte stresuese, trupi ynë sekreton adrenalinë dhe kortizolin, të cilat përshpejtojnë punën e zemrës, rrisin presionin e gjakut dhe rrisin nivelin e energjisë. Këto ndryshime mund të çojnë në tension të tepruar në muskujt e nofullës, gjë që tek disa njerëz mund të shkaktojë prishje të dhëmbëve.

Për të tjerët, mund të jetë vetëm një nga efektet që lidhen me ankthin, të tilla si kafshimi i thonjve tuaj, shtrëngimi i këmbëve ose luajtja me flokët tuaj. Studimet kanë treguar që njerëzit që po kalojnë një periudhë stresuese të jetës, divorci ose zhvendosja, janë në rrezik më të madh për të zhvilluar bruksizëm dhe njerëzit që janë neurotikë.

Disa ekspertë argumentojnë se bruksizmi është më i zakonshëm në qytetet e mëdha sesa në qytetet e vogla, sepse niveli i stresit është shumë më i lartë. Njerëzit të cilët jetojnë ose punojnë në një mjedis stresues janë më të prirur për të thyer dhëmbët ndërsa përpiqen të ulin stresin.

Ilaçet gjithashtu mund të jenë shkaku:

Disa ilaçe, duke përfshirë frenuesit selektonikë që përmbajnë serotonin (SSRI), mund të shkaktojnë bruksizëm. Saktësisht pse disa ilaçe kanë një efekt të tillë nuk është përcaktuar, por disa ekspertë besojnë se shkaku mund të jenë SSRI – ilaçe që ndikojnë në nivelin e dopaminës në tru dhe kontrollojnë aktivitetin e muskujve dhe motorëve.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat