Si të punoni nga shtëpia me fëmijët tuaj afër gjatë izolimit nga koronavirus? - Bota Sot
Si të punoni nga shtëpia me fëmijët tuaj afër gjatë izolimit nga koronavirus?

Life style

Si të punoni nga shtëpia me fëmijët tuaj afër gjatë izolimit nga koronavirus?

Nga: E.B Më: 26 mars 2020 Në ora: 14:06
Ilustrim

Puna nga shtëpia është një sfidë në vetvete.

Por tani që shkollat ​​janë mbyllur, prindërit që punojnë duhet të merren me sfidën e dyfishtë për të bërë gjëra ndërsa fëmijët e tyre vrapojnë rreth vendit. Ne biseduam me nënën e dy fëmijëve dhe eksperten e karrierës në LinkedIn, Charlotte Davies për të marrë gjashtë këshillat e saj se si të punoshë nga shtëpia me fëmijët të pranishëm.

Bisedoni me fëmijët tuaj për atë që po ndodh

Komunikimi është thelbësor - fëmijët tuaj duhet të dinë që kjo nuk është një festë. Ata duhet të vazhdojnë të mësojnë dhe ju duhet të vazhdoni të punoni. Charlotte thotë: ‘Bisedoni me fëmijët tuaj për atë që po ndodh dhe ndihmojini ata të kuptojnë pse ju duhet të përqendroheni në punë. ‘Shpjegoni se ata duhet të përpiqen të mos ju shqetësojnë (përveç në raste urgjente ) ndërsa i siguroni ata se ju jeni akoma aty për ta. ‘Gjasat janë që ata të gjejnë të gjithë përvojën argëtuese, por ekziston një shans që ata të mund të hutohen ose shqetësohen.”

Krijoni hapësirë ​​në zonën tuaj të punës për fëmijët tuaj

Jepuni fëmijëve tuaj më të vegjël një mini tavolinë, ose thjesht krijoni një vend që ata të luajnë me qetësi pranë hapësirës tuaj të punës - kjo do të siguroi që ata të mos ndjehen të vetmuar dhe ta dinë që ju jeni aty nëse ata kanë nevojë për ju .

"Kjo mund të shkojë nga një tufë lulesh ose loje në një tavolinë të vogël të pajisur me arte dhe pajisje artizanale, ose me punë nga shkolla nëse fëmija juaj është pak më i rritur," këshillon Charlotte.

Krijoni një orar

Organizoni thirrje dhe takime të rëndësishme që do të zhvillohen gjatë kohës kur fëmija juaj po fle, 'thotë Charlotte. ‘Nëse fëmijët tuaj janë shumë të rritur për sy gjumë, vendosni një" kohë të qetë për të luajtur "çdo ditë ku ata mund të lexojnë ose luajnë në heshtje dhe ta përdorni këtë kohë për thirrje ose punë që kanë nevojë për vëmendjen tuaj të plotë. '

Tregojuni kolegëve që fëmijët tuaj janë në shtëpi

Ata duhet të dinë se fëmijët janë rreth e rrotull në shtëpi dhe do t’u kuptojnë më shumë.

Kaloni kohë cilësore me fëmijët tuaj

Sigurohuni që të kaloni n jë pjesë të kohës me fëmijët tuaj gjatë gjithë ditës së punës, 'thotë Charlotte. ‘Pavarësisht nëse janë duke luajtur lojën e tyre të preferuar, duke lexuar së bashku, vëmendja e përkushtuar nga ju do t'ju ndihmojë të siguroheni që ata të mos ndjehen të injoruar.

Mos harroni se nuk jeni vetëm

Shumica e prindërve janë në të njëjtën situatë - gjeni komunitete në internet dhe bisedoni me prindërit e tjerë, të shkëmbeni ide dhe kjo do t’u ndihmojë, shkroi Metro, transmetoi Bota Sot.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat