Si t’i bëni përvjetorët e veçantë kur nuk mund të dilni nga shtëpia? - Bota Sot
Si t’i bëni përvjetorët e veçantë kur nuk mund të dilni nga shtëpia?

Life style

Si t’i bëni përvjetorët e veçantë kur nuk mund të dilni nga shtëpia?

Më: 20 prill 2020 Në ora: 06:47
Ilustrim

Ndërsa kufizimet në lëvizje dhe distancimi shoqëror na pengojnë të dalim jashtë, ju dhe partneri mund të pyesni veten: "Si do ta festojmë përvjetorin tonë?" Përvjetorët këtë vit janë një kohë për t’u qetësuar duke u lidhur me të dashurit në mënyra të thjeshta, por të zhytura në mendime që kanë vërtet rëndësi.

Pse përvjetorët kanë rëndësi?

Kur vjen një rast i veçantë, ne kemi prirjen të festojmë me dhurata, dalje dhe udhëtime madhështore, tha profesori dhe psikologu Terri Orbuch, i cili njihet edhe si Doktor i Dashurisë dhe autor i "5 Simple Steps to Take Your Marriage from Good to Great."

Nuk ka asgjë të keqe me këto gjëra, por nganjëherë ekstravaganca mund të kthehet në skenë qendrore, ndërsa detajet më të vogla, më intime kalojnë në sfond, tha Orbuch.

Përvjetorët akoma ia vlen të festohen pa luksin. Dhe në një kohë kur opsionet tuaja për të festuar janë të kufizuara, është e rëndësishme të mbani mend qëllimin e vërtetë për të festuar një përvjetor në radhë të parë, tha Jeremy Nicholson, një psikolog i specializuar në takime dhe marrëdhënie.

Përvjetorët janë përfundimisht për arritjen e tre qëllimeve kryesorë psikologjikë dhe ndërnjerëzorë, tha Nicholson. Njëra është "të kujtojmë të kaluarën, veçanërisht historitë e dashurisë dhe sukseset që çuan deri në momentin e tanishëm". Një tjetër është "të marrësh pjesë në të tashmen, veçanërisht të jesh mirënjohës për gjërat unike dhe të veçanta që secili sjell në marrëdhënie."

Dhe së fundmi, tha Nicholson, ne festojmë përvjetorët për të "rekomanduar marrëdhëniet dhe qëllimet e përbashkëta për të ardhmen".

Përkujtimi i përvjetorëve në ambiente të mbyllura

Ka mënyra të shumta për ta bërë përvjetorin tuaj më romantik dhe domethënës duke lidhur tema të caktuara, tha Nicholson. Këtu janë shtatë ide për t’u provuar:

1. Tregoni dhe mbani mend histori të rëndësishme. Si u takuat? Cilat kanë qenë momentet tuaja më romantike së bashku? Cilat momente kujtoni secili nga ju si diçka pozitive?

2. Ndani vlerësimin dhe mirënjohjen në të tashmen. Çfarë vlerësoni dhe dashuroni secili tek njëri-tjetri sot? Për çfarë jeni mirënjohës?

3. Riafirmoni angazhimin tuaj ndaj njëri-tjetrit. Cilat janë qëllimet dhe ëndrrat tuaja të përbashkëta për marrëdhëniet në të ardhmen? Ku shpresoni të shkoni dhe çfarë planifikoni të bëni? Çfarë është domethënëse dhe e rëndësishme për ju të dy? Krijoni momente të veçanta.

4. Keni një këngë të vjetër, të preferuar që e pëlqeni të dy? Dëgjojeni atë dhe kërceni më njëri-tjetrin. Teksa e dëgjoni, kujtoni ku keni qenë kur e keni dëgjuar për herë të parë dhe pse kjo këngë u bë kaq e rëndësishme për ju të dy?

5. Ndizni qirinj dhe vishuni për darkë. Gjatë vaktit, njihuni përsëri me partnerin tuaj duke bërë 36 pyetje për të rritur afërsinë, një listë nga Universiteti i Kalifornisë, Berkeley's Greater Good Science Center.

6. Bëhuni kreativë me dhuratat. Dhënia e dhuratave mund të duket pak më ndryshe këtë vit. Mundohuni të porosisni në internet një dhuratë që partnerit i duhet vërtet, tha Nicholson. Ose, sugjeroi Orbuch, bëjini një poster të rëndësishëm me fotografi shtypura nga e kaluara juaj së bashku.

7. Mësoni diçka të re. "Bërja e aktiviteteve të reja që nuk i keni bërë më parë si çift gjithashtu krijon pasion, eksitim dhe zgjim,"- tha Orbuch.

Ju mund të imitoni këtë përvojë duke marrë pjesë në klasa në internet të përqendruara në gatim, valle, art, stërvitje, meditim ose në provimin e verës.

Çarë duhet të bëni për fëmijët?

Për disa çifte, një tjetër pengesë për të festuar një përvjetor janë fëmijët.

Çdo herë tjetër, prindërit do të merrnin një anëtar të familjes për t’u kujdesur për fëmijët.

Nëse kjo jeni ju, ekzistojnë disa mundësi që t’i përfshini fëmijët në planet tuaja. Ata mund të marrin pjesë në gatim, dekorimin e shtëpisë ose bërjen e një karte për partnerin tuaj. Nëse dëshironi të kaloni pak kohë vetëm, duhet t’ia thoni këtë fëmijës duke e përshtatur mesazhin me moshën që ka.

Kur flasim me adoleshentët, kryesorja është të jesh sa më i hapur dhe i sinqertë dhe të përdorësh gjuhën "" Unë "," tha Orbuch. Nëse keni fëmijë të vegjël, ka një anë të ndritshme: Ata flenë herët.

Nëse ju dhe partneri juaj nuk jeni në gjendje të jeni bashkë në përvjetorin tuaj për ndonjë arsye, prapëseprapë mund të keni të njëjtat biseda intime përmes video chat.

Nëse dëshironi të shijoni një vakt së bashku, blini të njëjtët përbërës dhe gatuajini së bashku ndërsa flisni me kamer. Falë Netflix Extension Chrome, ju prapë mund të shikoni filmat tuaj të preferuar së bashku.

"Njerëzit janë të humbur emocionalisht. Dhe të marrësh kohën për t'u lidhur me njëri-tjetrin, mbështetur emocionalisht njëri-tjetrin dhe më pas të shohësh pozitivisht të ardhmen, do të të ndihmojë vërtet"- tha Nicholson.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat