Diferenca mes dashurisë së jetës dhe shpirtit tënd binjak… më shumë për ndjenjat! - Bota Sot
Diferenca mes dashurisë së jetës dhe shpirtit tënd binjak… më shumë për ndjenjat!

Life style

Diferenca mes dashurisë së jetës dhe shpirtit tënd binjak… më shumë për ndjenjat!

Më: 20 maj 2020 Në ora: 20:10
Ilustrim

Dashuria e jetës suaj dhe shpirti binjak nuk janë i njëjti person. Budistët gjithmonë kanë predikuar se kushdo që paralizon apo përshpejton zemrën, gjë që ju bën të dridheni nga koka deri te këmbët, e cila dobëson venat dhe shqisat tuaja, nuk është aspak dashuria juaj e përjetshme.

Kjo është ajo që nuk shkakton agjitacion, ankth ose frikë, shumë më pak dhimbje, pasiguri ose trishtim.

Akademia Mbretërore Spanjolle nuk ka dështuar të përcaktojë dashurinë si një ndjenjë intensive të njeriut që, duke filluar nga pamjaftueshmëria e tij, ka nevojë dhe kërkon mbledhjen dhe bashkimin me një qenie tjetër.

Në të vërtetë, shumica pranojnë, me vetëdije ose pa vetëdije, këtë përkufizim si absolut. Për shumë çifte “të vuash për dashuri” është plotësisht e pranueshme dhe madje e përhershme; Vërtetë, mjalti është i fundëm dhe përsosmëria shkrihet me kalimin e kohës në çdo marrëdhënie, por kjo nuk do të thotë se dhimbja, indiferenca dhe dhuna duhet të shfaqen (të paktën jo kur bëhet fjalë për dashurinë e jetës suaj).

Dashuria juaj e vërtetë do të frymëzojë që të jeni një person më i mirë, por shpirti juaj binjak do të thyejë zemrën në mënyrë që të bëheni më mirë. Kur të gjeni personin me të cilin do të kaloni pjesën tjetër të jetës tuaj, do të mësoni se ky person është ai që pengon realitetin që t’ju mbyt; nga ana tjetër, shpirti binjak është ai që në një moment do të të mbyste dhe për këtë arsye, në një pikë të caktuar, do të gjesh se duhet të ikësh prej tij.

Është e vërtetë që shpirti binjak do t’ju bëjë të dridheni sikur nuk e keni ndjerë më parë; megjithatë, shumë gjëra në jetë mund të shkaktojnë një emocion të tillë. Dashuria është unike, nuk kërkohet; dëgjoni, gjejeni dhe merreni pa paragjykime. Pra, kur të gjeni “gjysmën tjetër”, nuk do të ndaleni duke u ndjerë të zhvendosur dhe madje të tronditur nga shumë ndjenja, por kur të hasni në dashurinë e jetës suaj, do të dëshironi vetëm një gjë: të kaloni pjesën tjetër të ditëve tuaja përkrah tij.

Dashuria e jetës do t’ju kalojë në vendin e parë, do t’ju largojë nga vetmia, do t’ju ndihmojë të njiheni më mirë dhe t’ju shtyjë të rriteni si qenie njerëzore, në çdo kuptim. Ky person është pasqyra juaj dhe ti je i tij; ajo që ju doni për tjetrin është ajo që ju admironi në veten tuaj dhe ajo që nuk e përkrahni është ajo që ju urreni për veten tuaj. Prandaj, marrëdhënia me dashurinë tuaj shpirtërore ka një afat skadimi; askush nuk e mbështet këtë të vërtetë, askush nuk ndihet rehat kur vëren të gjitha gabimet e tij në një pasqyrë.

Dashuria e jetës suaj kurrë nuk do të të pyesë. Do të jetë e thjeshtë, e pavullnetshme dhe do të ndjeheni të pakushtëzuar me këtë emocion të përjetshëm.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat