Trajnimi që i duhet qenit tuaj në mënyrë që të pozoj për fotografi - Bota Sot
Trajnimi që i duhet qenit tuaj në mënyrë që të pozoj për fotografi

Life style

Trajnimi që i duhet qenit tuaj në mënyrë që të pozoj për fotografi

Më: 22 maj 2020 Në ora: 15:12
Foto Ilustrim

Nëse qeni juaj nuk bashkëpunon kur përpiqeni të bëni fotografi të mira të tij, ju nuk jeni vetëm. Nëse bëni fotografi të qenit tuaj, ju e dini që një fotografi e përsosur mund të jetë një sfidë.

Këto katër këshilla do t’ju ndihmojnë që së shpejti të fotografoni qenit tuaj si një profesionist!

Trajnoni qenin tuaj të bëjë një qëndrim të besueshëm

Për fotot më të mira, qeni juaj duhet të qëndrojë në vend pa u tundur rreth e rrotull.

Filloni me të në një pozitë të ulur dhe i jepni një shpërblim me ushqim çdo sekond për pesë sekonda. Atëherë thuaji atij “mirë” dhe inkurajojeni të ngrihet. “Mirë” do ta mësojë atë që të qëndrojë i vendosur derisa të dëgjojë ta thuash.

Tjetra, kërkoni qenin tuaj që të ulet përsëri dhe të rrisë kohën përpara se t’i jepni atij një shpërblim. Në vend të një trajtimi çdo sekond, jepini atij një çdo dy sekonda. Përsëri, pas pesë shpërblimeve, thuaji “mirë” ta lirojë nga qëndrimi i tij. Vazhdoni këtë proces derisa qeni juaj të ketë një qëndrim të këndshëm të besueshëm pesë sekondësh.

Tani, është koha për të shtuar sugjerimin tuaj të qëndrimit. Kërkojini atij të “qëndrojë” dhe të kalojë procesin tuaj të trajnimit si më parë. Nëse ai ka probleme për të qëndruar në vend, uleni përsëri kohën e shpërblimit për të gjetur pikën e tij të suksesit dhe filloni nga atje.

Pasi qeni juaj të ketë zotëruar një qëndrim një minutësh, është koha ta mësoni atë të qëndrojë edhe kur largoheni. Kjo mund të jetë shumë e vështirë për shumicën e qenve në fillim, kështu që duhet të filloni me hapa të vegjël. Filloni me qenin tuaj në një pozicion ulur. Jepini atij urdhërin e tij të qëndrimit, bëj një hap të vogël mbrapa, pastaj kthehu te qeni yt dhe jepi një shpërblim. Përsëriteni këtë pesë herë, duke i dhënë qenit tuaj një shpërblim pas çdo hapi largimi dhe kthimi. Pas pesë përsëritjeve tuaja, thuajini “mirë” për ta liruar.

Mësojini atij sjelljen e të shikuarit

Në botën e qenit, kontakti i drejtpërdrejtë i syve mund të jetë një kërcënim. Për ta ndihmuar qenin tuaj të shijojë kontaktin me sy, mbani fytyrën tuaj të qetë, të rastësishme dhe të lumtur.

Vendosni një shpërblim në hundën e qenit tuaj dhe ngadalë lëvizni trajtën midis syve tuaj. Sapo ai shikon në shpërblim dhe sytë tuaj, thuajini “po” dhe jepini atij shpërblimimin. “Po” i thotë qenit tuaj se ai bëri gjërat e sakta dhe shpërblimi i tij po vjen. Përsëriteni këtë pesë herë.

Nëse qeni juaj është i suksesshëm, shtoni kohën për një sekondë duke vendosur një shpërblim në hundën e qenit tuaj, duke lëvizur ngadalë nga hunda e tij në tuajin, numëroni në dy, thoni “po” dhe shpërblejeni. Përsëriteni këtë proces dy sekondash për pesë herë të tjera. Nëse ai është i suksesshëm, vazhdoni të shtoni një sekondë dhe bëni pesë përsëritje çdo herë.

Kur qeni juaj arrin një pamje të këndshme prej pesë sekondash, është koha për të përmendur sjelljen. Thuaj «shiko» dhe përsëris procesin e trajnimit pesë sekondësh. Vazhdoni të mbështeteni në këtë sjellje derisa qeni juaj mund të shikojë pa u larguar për 15 sekonda.

Mësoni qenin tuaj me “dy putrat lart”

Një mënyrë për të kapur fotografi të lezetshme është të mësoni qenin tuaj që të vendos këmbët e tij të përparme në një objekt paksa të ngritur. Kombinoni këtë me qëndrimin e tij, dhe ju mund të vini në skenë foto mahnitëse.

Gjeni një objekt të sigurt dhe të ulët siç është një libër i madh dhe merrni disa shpërblime. Vendosni librin përpara jush dhe thërrisni qenin tuaj.

Vendoseni shpërblimin në hundën e qenit tuaj dhe filloni të afroni kokën e tij mbi librin ndërsa lëviz paksa prapa. Ndërsa qeni juaj lëviz këmbët e tij të përparme drejt ose mbi librin, thoni “po” dhe shpërblejeni.

Vazhdoni këtë proces derisa ai të vendos lehtë këmbët e tij të përparme në libër. Kur të arrijë në këtë pikë, thuaji “lart”.

Vazhdoni këtë proces me objekte të tjera si një jastëk të sheshtë, kuti, etj. Vetëm sigurohuni që objekti të jetë i sigurt.

Pasi të rritet me kënaqësi në objekte, praktikoni qëndrimin e tij mbi ta.

Mbani të shkurtër procesin e fotografive

Mënyra më e mirë për të marrë foton e duhur është të mbani procestin tuaj të shkurtra dhe të këndshëm. Ndoshta pesë deri në dhjetë minuta. Merrni sugjerimin e qenit tuaj. Nëse ai duket se po shqetësohet, ndaloni dhe luani një lojë. Si fëmijët, qentë lodhen duke pozuar, duke qëndruar ulur dhe duke u kërkuar që të bëjnë gjëra “pa kuptim”. Merrni kohën tuaj dhe jini të durueshëm. Mos harroni, fotot që ju merrni do të bëhen një thesar i çmuar, kështu që kënaquni.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat