Të zhgënjyer në dashuri, si të reagoni? Çlirohuni nga gjërat që nuk ju përkasin! - Bota Sot
Të zhgënjyer në dashuri, si të reagoni? Çlirohuni nga gjërat që nuk ju përkasin!

Life style

Të zhgënjyer në dashuri, si të reagoni? Çlirohuni nga gjërat që nuk ju përkasin!

Më: 26 maj 2020 Në ora: 17:44
Ilustrim

Isabella shkruan tek redaksia e Riza Psicosomatica, “Disa muaj më parë i dhashë fund marrëdhënies time, partneri im pas 15 vjetësh më tha se kishte rënë në dashuri me një tjetër. Në fillim reagova mirë, e ndoqa dhe u çlirova nga çdo gjë që kisha rreth tij, dukej sikur asgjë nuk kishte ndodhur. Pastaj, papritmas, diçka u ndal: shtëpia mu përmbys mbi kokë, kisha një krizë respiratore që ndoshta ishte një sulm paniku, kam shpenzuar shumë para për të ushqyer veten në një mënyrë të shëndetshme, por unë nuk mund të ha asgjë dhe hodha gjithçka. Këto janë ditët që unë qaj vazhdimisht. Ndjej se kam humbur plotësisht kontrollin, nga pikëpamja fizike, emocionale dhe mendore. Nëse shpirti im dëshiron të më marrë diku tjetër, do të doja që kjo të bëhej shpejt, në mënyrë që të gjeja qetësi dhe një sfond përqendrimi, përmes të cilit do të filloja të kujdesesha për veten”.

Zhgënjimi në dashuri, padobishmëria e maskave

Kur vjen një vuajtje e madhe, një zhgënjim i madh dashurie, gjëja më e keqe që mund të bëjmë është të rezistojmë, të mos pretendojmë asgjë, të pretendojmë të jemi të fortë ndërsa ne kemi një zemër të thyer. Isabella beson se ajo reagoi mirë në fillim dhe se problemi i saj është ajo që po ndodh tani. Në të vërtetë, e kundërta është e vërtetë: ajo që ndodh tani është e vërtetë, ajo që ndodhi më parë ishte një maskim, që shprehu shpirti me forcën që e dallon atë.

Dhimbja është shërimi i parë për zhgënjimet e dashurisë

Zakonisht rekomandohet rëndësia e shfaqjes të fuqishme në momente të vështira, vetëm për arsye krenarie: më la pas 15 vjetësh, nuk do t’i jap atij kënaqësinë e lotëve të mi. Në përputhje me këtë arsyetim, shumë njerëz që përjetojnë një zhgënjim dashurie fshehin dhimbjen, mbajnë zemërimin, lexojnë shkrimin e indiferencës. Derisa, papritmas, çdo gjë bie dhe vuajtja e tmerrshme na hedh në dëshpërimin më të errët. Isabella ka ndjenjën se ka humbur plotësisht kontrollin; me të vërtetë kjo gjë që ndodh, por është pikërisht ajo që duhet më shumë për të nxitur një proces të vërtetë rilindjeje. Kjo është e drejtë: nuk është e mundur ta bëjmë nëse nuk nxjerrim më parë të gjitha toksinat emocionale që ende banojnë në mendjen tonë dhe se tani ata më së fundi po dalin në dritë përmes të qarit.

Dorëzimi ju sjell në shtëpi

Heqja e objekteve dhe gjërave që i përkisnin ishit është e drejtë, me kusht që të mos e mashtrosh veten se kjo është e mjaftueshme për të bërë një spastrim të pastër të së kaluarës. Edhe duke u kujdesur për veten dhe shëndetin, me një dietë më të shëndetshme dhe më të ndërgjegjshme, ndihmon, por nuk mund të mjaftojë. Është e nevojshme të japësh dhimbjen dhe të braktisësh atë domethënie të cilën Isabella përshkruan në e-mailin e saj. Çfarë do të thotë të zhvendosesh? Kjo do të thotë të jetosh një eksperiencë të ngjashme me atë të Uliks, heroi homerik që duhej të dilte vite me radhë para se të kthehej tek Itaka e tij e dashur. Është e nevojshme të humbasësh për të gjetur të reja, për t’u përballur me valët dhe stuhitë e jetës ashtu siç janë, pa maskë të padobishme. Për sa do të jetë e nevojshme: të përpiqesh të imponosh kohën e mendjes te shpirti është e padobishme dhe zgjat dhimbjen. Vuajtja e Isabellës nuk do të përfundojë me një akt të vullnetit të ndërgjegjshëm, por falë një qëndrimi mirësie dhe dorëzimi. Lotët e saj po e “shpëtojnë”, dhimbja së shpejti do ta sjellë në shtëpi, ku do të gjejë qendrën e saj të re dhe gjithë energjinë e nevojshme për të filluar përsëri pa e kuptuar atë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat