Pesë arsye psikologjike pse dikush duket më tërheqës për ne - Bota Sot
Pesë arsye psikologjike pse dikush duket më tërheqës për ne

Life style

Pesë arsye psikologjike pse dikush duket më tërheqës për ne

Më: 4 qershor 2020 Në ora: 14:08
Foto Ilustrim

Ne priremi të mendojmë se bukuria është në syrin e shikuesit.

Por, siç sugjeron një studim, kjo nuk është domosdoshmërisht e vërtetë. Në fakt, e vërteta është diku në mes. Standardet e atraktivitetit, me të vërtetë, janë të përbashkëta, megjithatë, preferencat tona personale luajnë gjithashtu një rol mjaft të madh, transmeton Telegrafi.

Bright Side vendosi të zbulojmë se cilat karakteristika tek njerëzit i konsiderojmë më tërheqëse:

Aroma

Aroma e një gruaje në të vërtetë mund të ndikojë se sa tërheqëse u duket meshkujve. Por kjo është e vërtetë për një erë të veçantë: ai që bazohet në hormonet riprodhuese të grave. Siç tregojnë studimet, gratë janë shumë më tërheqëse për burrat gjatë fazës së ovulacionit sepse niveli i hormoneve në këtë kohë është më i lartë në mes të ciklit, duke treguar pjellorinë e tyre.

Përqindja e belit

Përqindja e belit me ijet është konsideruar gjithmonë një nga karakteristikat më të rëndësishme në paraqitjen e një gruaje. Dhe siç tregojnë disa hulumtime, sa më i ulët të jetë raporti i belit, aq më tërheqëse duket një grua për një burrë.

Simetria e fytyrës

Studiuesit kanë konfirmuar që ne i vlerësojmë fytyrat simetrike si më tërheqëse sesa ato me më pak simetri sepse receptorët tanë vizual mund t’i përpunojnë ato shumë më lehtë. Një arsye tjetër për këtë është se ne biologjikisht i lidhim fytyrat simetrike me gjenet e mira.

Dieta

Është një studim i vogël që tregon se preferencat e ushqimit në të vërtetë mund ta bëjnë një burrë më tërheqës për një grua. Era e burrave që kohët e fundit hëngrën fruta dhe perime konsiderohej mënyra më e preferueshme nga burrat që kryesisht hanin ushqim si bukë dhe makarona.

Zëri

Sipas hulumtimit, gratë pëlqejnë zërat e ulët të burrave me pjekuri, duke e konsideruar atë më tërheqëse.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat