E vërtetuar shkencërisht: Ja pse burrat nuk i kuptojnë gratë - Bota Sot
E vërtetuar shkencërisht: Ja pse burrat nuk i kuptojnë gratë

Life style

E vërtetuar shkencërisht: Ja pse burrat nuk i kuptojnë gratë

Më: 11 qershor 2020 Në ora: 18:09
Foto ilustrim

Ne kishim dyshuar gjithmonë se … Asnjë mashkull nuk e kupton një femër.

Edhe pse kjo frazë duket klishe, kohët e fundit është vërtetuar shkencërisht se burrat kanë vështirësi të ndryshme në kuptimin e emocioneve të grave.

Sipas një studimi të kryer nga Universiteti i Kembrixhit, burrat janë më pak të ndjeshëm se gratë, që do të thotë se nuk kanë aftësinë për t’u lidhur me atë që të tjerët ndjejnë.

Në këtë hulumtim, ku ata analizuan ADN-në nga gati 47,000 njerëz për të gjetur variacione gjenetike dhe u konstatua se gratë shënuan dhjetë pikë më shumë se meshkujt në fushën e ndjeshmërisë.

Por… cila është arsyeja?

Sipas këtij hulumtimi, faktorët socialë mund të kontribuojnë në nivelet e ndjeshmërisë së një personi, për shembull, gratë janë edukuar të jenë më të kuptueshme se burrat.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat