S’ka më takim tek estetistja; ja 6 hapa si të hiqni xhelin e thonjve në shtëpi! - Bota Sot
S’ka më takim tek estetistja; ja 6 hapa si të hiqni xhelin e thonjve në shtëpi!

Life style

S’ka më takim tek estetistja; ja 6 hapa si të hiqni xhelin e thonjve në shtëpi!

Më: 4 korrik 2020 Në ora: 10:27
Ilustrim

Ka mundësi që shumë prej jush po i afron dita e takimit tek estetistja për të kuruar thonjtë. Në situatën që po jetojmë mendohemi mirë para se të shkojmë apo edhe të mos shkojmë fare tek estetisja, dhe teksa xheli në thonjtë tuaj ka filluar të ulet, të prishet, gërvishtet më poshtë ju tregojmë 6 hapa të thjeshtë në kushte shtëpie, për të pastruar xhelin nga thonjtë, teksa jeni të izoluar në banesën tuaj.

Hapi i 1-rë: Mbroni duart dhe thonjtë
Meqenëse do të duhet të zhytni thonjtë tuaj në aceton, është e rëndësishme të mbroni lëkurën në zonën përreth thonjve paraprakisht. Për këtë qëllim, krijoni një shtresë të trashë mbrojtëse duke aplikuar një vaj, një krem ​ ose vazelinë.

Hapi i dytë: Limoni mirë thonjtë!

Hapi tjetër është të limoni shtresën e sipërme të pllakës së xhelit. Në këtë mënyrë, shtresa e sipërme e produktit dobësohet, për të ndihmuar depërtimin e acetonit. Ajo që ka rëndësi është të vazhdoni me butësi, pa fërkuar shumë.

Hapi i 3-të: Zhyt pambukun në açeton

Tani zhytni një top pambuku drejtpërdrejt në aceton dhe vendoseni në majë të thoit. Që kjo të funksionojë, acetoni duhet të jetë 100% i pastër.

Hapi i 4: Fiksojeni mirë pambukun mbi thua me një fletë alumini

Për ta mbajtur topin pambukun fort mbi thua, përdorni letër alumini,duke krijuar një lloj gishti mbrojtës që e mban pambukun në vend.

Hapi i 5-të: Lërini për 10 deri në 15 minuta

Dëgjo muzikë, shiko një video në Youtube, lexo një artikull. Por mos prekni topat e pambukut për të paktën 10 minuta (maksimumi 15). Më pas hiqini pambukët nga thonjtë.

Hapi i 6-të: erë rikuperimi

Problemi me açetonin, veçanërisht në versionin e tij të pastër, është se dehidraton fuqishëm lëkurën dhe thonjtë. Për të rivendosur nivelin e duhur të lagështisë, zhytni majën e gishtave në një tas në të cilin do të keni derdhur një vaj specifik të kutikulave ose nëse nuk keni pasur kohë ta porosisni atë, vaj ulliri normal ose kokosi për përdorim të kuzhinës. Pas disa minutash, lani duart tuaja me ujë të ngrohtë, lyeni me një peshqir të trashë dhe aplikoni një krem ​​në duar, mundësisht si kompresë, ose në një shtresë të trashë.

Image
Ilustrim
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat