Detoksifikimi i kafshës suaj- pse dhe kur është i rëndësishëm - Bota Sot
Detoksifikimi i kafshës suaj- pse dhe kur është i rëndësishëm

Life style

Detoksifikimi i kafshës suaj- pse dhe kur është i rëndësishëm

Më: 9 korrik 2020 Në ora: 17:25
Foto Ilustrim

Trupi i qenit ose maces tuaj është i dizajnuar natyrshëm për të detoksifikuar veten, por ndonjëherë ai ka nevojë për ndihmë shtesë për të rikuperuar shëndetin dhe mirëqenien e tij.

Ne jetojmë në një botë toksike, e njëjta vlen për qentë dhe macet. Një shëndet i mirë për kafshët tona varet nga heqja e toksinave që ndërtohen në trupin e tyre nga një sërë burimesh, përfshirë vaksinat, medikamentet, ushqimet dhe kimikatet mjedisore.

Ndërsa qeni ose macja juaj mund të eliminojnë shumë nga këto substanca të dëmshme nga trupi, ndonjëherë ka nevojë për ndihmë, veçanërisht në ditët e sotme, dhe kjo është ajo që bëhet fjalë për këtë artikull, detoksifikim.

Çfarë do të thotë detoksifikim?

Trupi i qenit ose maceve ka sisteme të integruara që natyrisht shpëtojnë nga toksinat që grumbullohen në trupin e tij. Këto sisteme përfshijnë:

Djersitja (megjithëse kjo është e kufizuar në qen dhe mace)

Nxjerrja gjatë frymëmarrjes

Urinimi (duke u dhënë veshka dhe mëlçi që funksionojnë siç duhet)

Sidoqoftë, detoksifikimi përmes ndërhyrjes mjekësore ndonjëherë është i nevojshëm.

“Detoksifikimi është një program gjithëpërfshirës me shumë organe, me pastrim të trupit dhe detoksifikim natyror. Ai përfshin zvogëlimin e marrjes së toksinave, përmirësimin e eleminimit të toksinave, përdorimin e bimëve specifike të detoksifikimit dhe ushqyesve të tjerë ndihmës për të forcuar dhe promovuar funksionimin optimal të organeve”.

Dy lloje

Është e rëndësishme të theksohet se kur i referohemi detoksifikimit flitet për dy lloje, në varësi të nevojave të pacientit.

Akute

Detoksifikimi akut u referohet pacientëve që janë të sëmurë në mënyrë akute dhe kanë nevojë për ndihmë të menjëhershme ose kanë një problem kronik për të cilin është i nevojshëm detoksifikimi.

Këto kafshë shpesh kanë një fillim me të vjella ose diarre, urinë të përgjakshme ose urinë me erë të tmerrshme ose ata thjesht nuk ndjehen mirë, ndodhë të kenë rezultate anormale laboratorike (shpesh që tregojnë sëmundje të veshkave ose mëlçisë). Për qen ose mace me ndonjë nga këto shenja klinike, detoksifikimi bëhet për t’i ndihmuar ata të kthehen shpejt në funksionin normal.

Kronike

“Kronik” nënkupton “në vazhdim” ose “më shumë se një herë”. Qentë dhe macet që marrin këtë lloj detoksifikimi janë ata me çështje serioze të vazhdueshme, si kanceri ose sëmundje tjetër kronike, si dhe ata që morën një detoksifikim fillestar, por kërkojnë më shumë mbështetje. Mund të përfshijë gjithashtu kafshë që duken të shëndetshëm, por mund të vuajnë ende nga një mbingarkesë e kimikateve / ilaçeve / vaksinave në trupin e tyre.

Këtyre kafshëve u jepet detoksifikim siç i përshkrua tashmë dhe programi përsëritet sipas nevojës, sa shpesh varet nga nevojat specifike të kafshës dhe gjendja e sëmundjes, por zakonisht përsëritet çdo një deri në tre muaj. Detoksifikimi kronik gjithashtu përfshin kujdesin në shtëpi, gjatë së cilës administroni shtesa të ndryshme për qenin ose macen tuaj për të siguruar mbështetje të vazhdueshme të organeve dhe detoksifikim. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat