Vështirësia për t’u zgjuar lidhet me koeficientin e inteligjencës - Bota Sot
Vështirësia për t’u zgjuar lidhet me koeficientin e inteligjencës

Life style

Vështirësia për t’u zgjuar lidhet me koeficientin e inteligjencës

Më: 7 gusht 2020 Në ora: 12:50
Ilustrim

Sipas psikologut, Satoshi Kanazawa, personat që kanë vështirësi për t’u zgjuar kanë IQ më të lartë se sa ata që zgjohen menjëherë në mëngjes. Kjo pasi orët e gjumit, nuk varen aspak nga ora në të cilën flemë, por varen nga ora biologjike e trupit tonë.

Cikli biologjik i gjumit ndryshon në njerëz të ndryshëm, në fakt ky cikël varet nga sasia e dritës si dhe nga mungesa e saj. Për shembull, njerëzit që zgjohen herët, pa asnjë problem në mëngjes kanë një orë biologjike shumë të qartë.

Nga ana tjetër personat që kanë vështirësi me zgjimin e kanë hemisferën e djathtë të trurit më të zhvilluar, ndaj dhe ora e tyre biologjike, nuk mund të diktohet, kështu që mezi zgjohen në mëngjes.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat