Si ti përkushtoheni vetës pasi të jeni bërë nënë - Bota Sot
Si ti përkushtoheni vetës pasi të jeni bërë nënë

Life style

Si ti përkushtoheni vetës pasi të jeni bërë nënë

Më: 8 gusht 2020 Në ora: 16:38
Foto ilustrim

9 minuta përkushtim për veten tuaj.

Hulumtimet nga Universiteti i Tilburgut në Hollandë tregon vlerësimin e krijimit të kohës për veten tuaj pasi të jeni bërë nënë.

Shijoni një orë të tërë kushtuar vetës tende

Pas kërkesave të shumta të bebeve, ku nuk do të keni kohë për të shkuar as në banjë, apo të dilni për kafe me ndonjë mik apo mikeshë. Kushtoni pak kohë vetes dhe dëshirave tua.

5 minuta shërbim të plotë

Ne duhet të jemi të vlefshëm dhe të inkurajuar nga praktika pragmatike për jetën e përditshme, andaj pesë minuta kushtuar vetës tuaj për kujdesin e shëndetit dhe lëkurës janë më se të nevojshme.

Kultivoni kujdesin për veten

Duke parë me dashuri trupin dhe gjithashtu mënyrën për të shpëtuar ose dashuruar veten dhe të ndjeheni më mirë të përballeni me tarifat e tjera të ditës. Shijoni momentet kur ju jeni të nxitur ose të lënë pa vëmendje.

Një tingull i një kënge

Një këngë e lehtë ju ndihmon të relaksoheni gjatë ditës. Shijoni çdo tingull të çdo kënge.

Përqafoni veten si grua e re që jeni bërë

Nuk është e mundur të krahasoni trupin tuaj para dhe pas lindjes. Krahasoni menytë dhe nënat e jashtme, ku secila shpreh përvojat e saj.

Filloni të miqësoheni përsëri

Nënat e jashtëzakonshme janë ato të rrethuara nga miqtë. Kujdesuni për përmbajtjen e raporteve që duhet të keni.

Flisni pa “letër”

Kontriboni në përvojat tuaja, ju ndihmon në organizimin dhe rishqyrtmin e ndjenjave.

Përshtatni kulturat

Ju ndodhë ndonjëherë të ju fluturojë nga goja duke dashur fantastikën shkencore, apo romantikën serioze. Andaj keni kujdes dhe përshtatuni kulturave.

Qaste kur familjarët janë të zëshëm

Njerëzit që ju duan ju e dinë se kush jeni dhe nuk do t’ju gjykojnë për shpërthimin tuaj në lidhje me rutinën me fëmijët tuaj. Asgjë nuk është më e mirë se një vesh miqësor dhe një përqafim i ngushtë nga ata që ju duan.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat