Ajo që shkatërron marrëdhënien është mungesa e respektit, jo e dashurisë - Bota Sot
Ajo që shkatërron marrëdhënien është mungesa e respektit, jo e dashurisë

Life style

Ajo që shkatërron marrëdhënien është mungesa e respektit, jo e dashurisë

Më: 9 gusht 2020 Në ora: 14:48
Ilustrim

Marrëdhëniet përfundojnë për një sërë arsyesh. Disa për xhelozinë e tepruar, të tjerat për shkak të kujdesit të ekzagjeruar, të tjera për mungesë respekti, por vështirë të përfundojë vetëm për mungesë dashurie.

Shumë herë ne e braktisim varkën duke dashur shumë, por marrëdhënia ka pësuar kaq shumë keqtrajtime sa nuk ka asnjë mënyrë për të vazhduar. Marrëdhëniet ndikohen nga mënyra se si na trajton tjetri, nëse është i mirë apo i keq. Nëse dashuria e pastër zgjat një jetë, keqtrajtimi zgjat vetëm disa javë.

Është interesante të krahasosh marrëdhënien nga fillimi në fund. Në fillim njerëzit janë të sjellshëm dhe kujdesen për njëri-tjetrin. Ata gjithashtu krijojnë ndjenjën e përjetësisë në histori. Por në grindjen e parë, ata nuk kanë respekt, sikur të mos kishin ndjenja për të.

Në një moment shoqëria ka predikuar se është e mjaftueshme dashuria për një marrëdhënie të qëndrueshme. Dhe njerëzit e besuan atë. E vërteta është se njerëzit kanë humbur respektin për të tjerët dhe, në nxehtësinë e emocioneve të tyre, përdorin kundërvajtje si dikush që përdor një mitraloz me qëllim vrasjeje.

Dhe ata me të vërtetë vrasin. Ata vrasin respektin, dashurinë, vullnetin për të vazhduar. Disa marrëdhënie, edhe nëse nuk çojnë drejt vdekjes, lënë gjurmë të thella në shpirtrat e njerëzve.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat