Na thoni formën e vitheve, t'ju themi diçka më shumë për shëndetin tuaj - Bota Sot
Na thoni formën e vitheve, t'ju themi diçka më shumë për shëndetin tuaj

Life style

Na thoni formën e vitheve, t'ju themi diçka më shumë për shëndetin tuaj

Më: 12 gusht 2020 Në ora: 21:28
Ilustrim

Shumë studime zbulojnë se aty ku ne kemi më shumë yndyrë (përfshirë vithet) mund të parashikohen detaje për gjendjen e zemrës dhe enëve tuaja të gjakut. Gratë që janë mbipeshë në "zonën e tyre të vitheve" kanë një rrezik më të lartë për gjëra të tilla si presioni i lartë i gjakut ose goditja në tru. Këtu janë katër lloje vithesh që zbulojnë gjëra ineresante për shëndetin tuaj. Ju çfarë forme i keni?

1

Formë katrore
Kjo formë e vitheve mund të nënkuptojë që nuk ushtroheni mjaftueshëm ose keni zgjedhur programin e gabuar për trajnimin tuaj që nuk po ju ndihmon të digjni yndyrën në vende të vështira. Gjithashtu, mund të shkaktohet nga një hormon i cili quhet kortizol që mund të provokojë probleme me gjumin. Njerëzit që i kanë vithet në formë katrore zakonisht kanë metabolizëm të mirë dhe fitojnë peshë proporcionalisht.

2

Formë zemre
Kjo formë shënohet nga pjesa më e madhe në pjesën e poshtme, vithet e gjera dhe një bel i hollë. Njerëzit që kanë këtë formë vithesh kanë tendencë të humbasin yndyrën lehtë, por kur e fitojnë, dhjami shkon në seksionet e tyre të mesme. Nëse kofshët dhe vithet tuaja janë shumë të mëdha për shkak të yndyrës, kjo mund të tregojë që jeni në dietë të gabuar, që nivelet e aktivitetit tuaj janë shumë të ulëta dhe se jeni nën një stres shumë. Si për burrat ashtu edhe për gratë, mund të sinjalizojë që ka një konsum të tepruar të alkoolit.

3

Forma si trekëndësh i përmbysur
Me moshën, dhjami nga vithet tona fillon të lëvizë në pjesë të tjera të trupit. Kjo mund të ndodhë për shkak të niveleve të ulëta të estrogjenit. Mund të çojë në probleme të zemrës, depresion, kocka të dobëta, rreziqe të infeksioneve urinare dhe shtim në peshë.

4

Formë e rrumbullakët
Kjo është forma e një personi të shëndetshëm. Gjithçka është proporcionale. Nëse zhvilloni një mënyrë jetese të gabuar, dhjami mund të mbërthehet në glutealin tuaj, kështu që është më mirë të kontrolloni shëndetin tuaj në mënyrë që të mos humbni formën tuaj të përsosur.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat