E qara nuk është sinonim i dobësisë, por tregues i inteligjencës së lartë emocionale

Life style

E qara nuk është sinonim i dobësisë, por tregues i inteligjencës së lartë emocionale

Më: 27 shtator 2020 Në ora: 13:49
Ilustrim

Sa herë na ka ndodhur, ose njerëzve afër nesh, që të ndjejnë nevojën për t’u izoluar dhe për të qarë? Sikur të ishte ky gjest, i cili ndërthur një seri disponimesh dhe emocionesh, diçka për t’u fshehur, diçka për të cilën do të vinte turp. E qara nuk është një shenjë e dobësisë siç shumë njerëz kanë tendencë të besojnë.

Ndjenja e nevojës për të hequr dorë nga emocionet nuk është një qëndrim negativ, por, siç pretendojnë shumë ekspertë, një mënyrë për të shmangur akumulimin e ankthit dhe depresionit. E qara pra jo vetëm që nuk tregon dobësi, por tregon inteligjencë të lartë emocionale.

Dy ekspertë në fushën e emocioneve, biokimisti i mirënjohur Frey dhe Goleman, psikolog dhe autor i eseve të shumta mbi inteligjencën emocionale, na shpjegojnë disa gjëra interesante.

Sipas Prof. Frey, lotët lejojnë trupin të lëshojë të gjitha ato toksina të shkaktuara nga situata e stresit dhe dhimbjes. Qarja, pra, ndihmon në pastrimin e trupit të proteinave dhe hormoneve që janë formuar përpara se të lëshoni gjendjen shpirtërore.

Daniel Goleman, nga ana e tij, thotë se e qara është një sinjal i rëndësishëm që nxjerr në pah inteligjencën emocionale të personit të përfshirë. Kur, për shkaqe të ndryshme, njeriu ka tendencë të mbajë lotët, nuk bën gjë tjetër veçse i reziston trishtimit dhe zemërimit të dikujt. Dhe ky qëndrim, përveç që nuk është i natyrshëm, nga ana tjetër prodhon kundërindikacion pikërisht në menaxhimin e emocioneve dhe kontrollin e tyre.

Përfitimet e të qarës

E qara është pra një sinjal i rëndësishëm i inteligjencës emocionale. Jo vetëm kaq. Lotët kryejnë edhe shumë funksione të tjera të dobishme.

Mbrojnë sytë:

E qara aktivizon gjëndrat e lotit që mbrojnë dhe lubrifikojnë kornean, dhe veprojnë si mbrojtje kundër acarimit dhe viruseve.

Ngushëllojnë shpirtin:

Lotët përmbajnë opiorphin, një proteinë që ndihmon në luftimin e depresionit.

Ato ndihmojnë në administrimin e emocioneve negative:

Kur ndërtohet stresi dhe tensioni, një e qarë e mirë, ndihmon trupin të mos somatizohet.

Në këto kontekste e qara merr një vlerë të ribalancimit të emocioneve, duke vepruar si një fenomen i çlirimit. Prandaj mos kini frikë të qani, përkundrazi, bëni kujdes nga ata që tregojnë forcë duke shtypur emocionet dhe ndjenjat.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat