Rregullat bazë që një dermatologe sugjeron për fytyrën tuaj në dimër; Mos i anashkaloni asnjëherë

Life style

Rregullat bazë që një dermatologe sugjeron për fytyrën tuaj në dimër; Mos i anashkaloni asnjëherë

Më: 27 shtator 2020 Në ora: 20:00
Foto ilustrim

Mos e harroni pastruesin

Mos anashkaloni pastruesin: Nëse keni një lëkurë të thatë dhe të ndjeshme, mund të supozoni se anashkalimi i pastrimit të mëngjesit mund t'ju ndihmojë. Por, siç shpjegon Hudson(dermatologe), pastrimi në mëngjes është i rëndësishëm sepse pastron qelizat e lëkurës brenda natës në sipërfaqen e lëkurës.

Ju duhet të vazhdoni të bëni skrab:

Ndërsa mund të mendoni se skrabi mund të jetë i ashpër në lëkurë gjatë muajve të dimrit, Hudson thotë se mungesa e këtij hapi në rutinën tuaj është një nga gabimet më të mëdha të kujdesit të lëkurës që mund të bëni. "Duke hequr lëkurën e tharë , qelizat e reja të shëndetshme inkurajohen të vijnë në sipërfaqen e lëkurës, duke e lënë atë të butë të butë", shpjegon ajo.

Hidratuesi që zgjidhni, ka rëndësi

Jo të gjithë kremrat hidratues janë krijuar të barabartë, dhe ashtu si një skra, ky kujdes i domosdoshëm për lëkurën duhet të azhornohet sa më shpejt në dimër. Ndërsa një locion i lehtë mund të ketë qenë i mjaftueshëm në muajt e verës, lëkura ka nevojë për një dozë shtesë hidratimi kur stinët ndryshojnë.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat