Si të krijoni një dhomë gjumi perfekte

Life style

Si të krijoni një dhomë gjumi perfekte

Më: 29 tetor 2020 Në ora: 15:47
Foto Ilustrim

Dhoma e gjumit është një nga dhomat më të rëndësishme në shtëpi – është vendi ku shëroheni nga një ditë e ngarkuar dhe bëni gjumin shumë të rëndësishëm që ju nevojitet për të rimbushur bateritë.

Nga ngjyrat që zgjidhni për të dekoruar këtë dhomë deri tek ato mobile që keni, ka disa gjëra kryesore që do të dëshironi të siguroni tiparet e dhomës tuaj në mënyrë që ta bëni atë hapësirën e përsosur.

Më poshtë gjeni disa këshilla:

Largoni rrëmujat

Hiqni çdo shqetësim nga dhoma juaj në mënyrë që të relaksoheni lehtë. Për të hequr rrëmujën, ju duhen mundësi të zgjuara ruajtjeje për diçka që nuk duket. Pra, në vend që të keni rafte të hapura, merrni hapësira për ruajtje siç është një shtrat me dollap poshtë.

Investoni në një dyshek të mirë

Asnjëherë mos e nënvlerësoni fuqinë e një dysheku të mirë. Mund të parandalojë problemet e shpinës dhe qafës, që do të thotë se mund të flini më mirë.

Hiqni dritën blu

Drita blu vjen nga telefona, tabletë, sisteme lojërash dhe televizione dhe mund të shqetësojë vërtet gjumin tuaj dhe mund të ketë efekte negative në shëndetin tuaj. Sytë tuaj nuk mund të bllokojnë dritën blu, kështu që depërton në pjesën e pasme të retinës suaj. Keni menduar ndonjëherë pse sytë tuaj janë të lodhur në mëngjes pasi keni parë TV vonë? Është kjo.

Vendosni perde të errësimit

Ky ndryshim i vogël mund të sjellë një ndryshim të madh. Perdet e errësimit mund të bllokojnë dritat më intensive, qoftë nga dielli, një llambë rruge apo dritat e makinës. Ato janë gjithashtu të shkëlqyeshme nëse jeni një punëtor turni që keni nevojë të bllokoni ditën në mënyrë që të merrni një pushim të mirë. Perdet e errësimit madje mund të ndihmojnë në bllokimin e disa zhurmave, duke i bërë ato një zgjidhje e shkëlqyeshme për të marrë një pushim të patrazuar.

Mos vononi ta ktheni dhomën tuaj të gjumit në vendin më të mirë për t’u çlodhur pas një dite të ngarkuar.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat