Njerëzit që jetojnë në fshatra janë 8 herë më të lumtur...

Life style

Njerëzit që jetojnë në fshatra janë 8 herë më të lumtur...

Më: 30 tetor 2020 Në ora: 10:05
Foto Ilustrim

Njerëzit që jetojnë në vendet rurale janë më të lumtur sesa ata që jetojnë në qytet, kanë gjetur studimet e reja.

Studimi është bazuar në 400 mijë njerëz në Kanada, duke përdorur si vlerësim shkallën e lumturisë.

Qytetet më të mëdha kanë paga më të larta, nivele më të larta të arsimit dhe norma më të ulëta të papunësisë.

Megjithatë, kjo nuk nënkupton asgjë në kuptimin e gëzimit: njerëzit që jetojnë në fshat ishin mesatarisht tetë herë më të lumtur sesa njerëzit në zonat urbane, zbuloi studimi.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat