E konfirmon studimi: Pandemia do ndalej nëse 70% e njerëzve do mbanin vazhdimisht maskën

Life style

E konfirmon studimi: Pandemia do ndalej nëse 70% e njerëzve do mbanin vazhdimisht maskën

Më: 25 nëntor 2020 Në ora: 11:22
Foto ilustrim

Pandemia Covid-19 mund të ndalet nëse të paktën 70 për qind e njerëzve mbajnë maska vazhdimisht, sipas një përmbledhje të studimeve që sugjerojnë se lloji i materialit të përdorur dhe kohëzgjatja e përdorimit të maskës luajnë role kryesore në efektivitetin e tyre.

Studimi, i botuar në revistën Physics of Fluids, vlerësoi studimet mbi maskat e fytyrës dhe shqyrtoi raportet epidemiologjike nëse ato zvogëlojnë numrin e njerëzve që një person i infektuar përhap patogjenin – numrin e riprodhimit të virusit.

“Maska e fytyrës shumë efikase, të tilla si maska ​​kirurgjikale me një efikasitet të vlerësuar prej rreth 70 përqind, mund të çojnë në çrrënjosjen e pandemisë nëse të paktën 70 përqind e banorëve përdorin maska ​​të tilla në publik vazhdimisht,” shkencëtarët, përfshirë Sanjay Kumar nga Universiteti Kombëtar i Singaporit, shkroi në studim.

Sipas shkencëtarëve, një aspekt kyç i funksionit të maskës së fytyrës përfshin madhësinë e pikave të lëngjeve të dëbuara nga hunda dhe goja kur një person flet, këndon, teshtin, kollitet ose madje thjesht merr frymë. Ata thanë se pikat më të mëdha, me madhësi rreth 5-10 mikronë, janë më të zakonshmet, duke shtuar se pikat më të vogla nën 5 mikronë janë ndoshta më të rrezikshëm. Në krahasim, shkencëtarët thanë se flokët e njeriut kanë diametër rreth 70 mikronë.

Midis shumë llojeve të maskave të fytyrës në përdorim, të tilla si maska ​​pëlhure, maska ​​kirurgjikale dhe maska ​​N95, ata thanë se vetëm këto të fundit mund të filtrojnë pikat me madhësi aerosoli.

Performanca e maskave të fytyrës të veshura për shumë orë, të tilla si nga kujdesi shëndetësor ose punonjës të tjerë thelbësorë, ndikojnë në atë se sa efektive mund të jetë veshja e maskave, shtuan studiuesit. Ata zbuluan se maskat e fytyrës të bëra nga materiale polimer hibride mund të filtronin grimcat me efikasitet të lartë ndërsa ftohin njëkohësisht fytyrën pasi fijet e përdorura në këto lejojnë që nxehtësia të shpëtojë nga poshtë maskës.

“Mund të ketë një lidhje midis rezistencës së frymëmarrjes dhe rezistencës së rrjedhjes së maskës së fytyrës e cila do të duhet të studiohet për një interval të veshur me maskë fytyre”, tha Heoë Pueh Lee, një tjetër bashkëautor i studimit. “Gjithashtu, gjendja mjedisore në hapësirën ndarëse brenda maskës së fytyrës do të duhet të përcaktohet më saktë duke përdorur sensorë të miniaturizuar dhe zhvillimin e kopjeve njerëzore për studime të tilla,” tha Lee.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat