Si të jetosh me vjehrrin dhe vjehrrën, duke ruajtur privatësinë dhe shmangur vrazhdësinë

Life style

Si të jetosh me vjehrrin dhe vjehrrën, duke ruajtur privatësinë dhe shmangur vrazhdësinë

Më: 11 dhjetor 2020 Në ora: 10:31
Ilustrim

Sipas statistikave nga Bashkimi i Avokatëve të Martesave, një në tre martesa në Itali është në krizë për shkak të ndërhyrjes së tepruar nga prindërit e partnerit. Ajo ose ai, ose të dy. Në të njëjtën kohë, në miliona familje, vjehrri dhe vjehrra janë në shtëpi, kjo edhe për arsye ekonomike dhe 55% e grave që punojnë, u besojnë fëmijët e tyre prindërve ose vjehrrit/vjehrrës të tyre.

Si të jetojmë me prindërit e partnerit

Nëse nuk duam ta harxhojmë këtë burim njerëzor dhe ta përmirësojmë atë, duhet të jemi në gjendje të krijojmë një rrjet sjelljesh që, së bashku, japin një përgjigje për pyetjen: Si jetoni, në një kuptim fizik dhe metaforik, me vjehrrin dhe vjehrrën?

Bashkëjetesa me vjehrrin dhe vjehrrën

Le të përpiqemi të japim një përgjigje të përgjithshme përmes 10 këshillave që më pas mund t’i verifikoni në jetën tuaj familjare.

Kufijtë e secilit. Secili prej nesh martohet me një partner, jo me një familje të tërë. Secili prej nesh ka të drejtë të ndërtojë familjen e tij, të ketë hapësirat e tij me intimitet relativ. Edhe me koston e përcaktimit, me mirësjellje, të kufijve për një prind që është shumë ndërhyrës. Sa më shpejt ta bësh, aq më mirë është për të gjithë.

Respekti maksimal. Vendosja e kufijve, ndarja e hapësirave, të mos ndjehesh i detyruar të drekosh me ta çdo të Dielë, nuk do të thotë se nuk po i respekton. Është një gjest i gabuar dhe joproduktiv. Përveç rolit të kujdestares, nuk duhet të harrojmë se vjehrri dhe vjehrra shpesh janë thelbësorë për t’i dhënë familjes stabilitet ekonomik.

Flisni me familjen tuaj. Secili prej përbërësve të universit të njerëzve të martuar duhet të merret me vjehrrin dhe vjehrrën e tyre. A ke ndonje problem? Nuk i duron dot? Flisni për këtë me gruan ose burrin tuaj. Gjithashtu mbani mend gjithmonë, edhe tonin që përdorni për shpërthimet tuaja, që personi që është vjehrri (ose vjehrra) juaj është prind i partnerit tuaj. Zakonisht i paprekshëm.

Mundohuni të bashkangjiteni. Me pak përpjekje të vullnetit të mirë, përpiquni të kapni pjesët më të mira të tyre. Ata sigurisht që kanë disa cilësi. Janë të lezetshëm. Garantojnë mençuri. Gjithmonë në dispozicion. Përqendrohuni në këto burime njerëzore, sesa në defektet e tyre, për të krijuar me ta një marrëdhënie empatike dhe konstruktive.

Mos bëni kurrë një ballafaqim të drejtpërdrejtë. Ky është një gabim fatal, mbase ai vendimtar për të arritur në ndarjen midis burrit dhe gruas. Përballja e drejtpërdrejtë kundër vjehrrit apo vjehrrës nuk i bën dobi askujt dhe nuk çon askund. Përfundimisht do ta gjeni veten vetëm dhe do t’i keni bërë dëm të madh familjes suaj, përfshirë fëmijët.

Asnjë intolerancë. Për të njëjtën arsye, nuk duhet të jesh kurrë intolerant me ta. Mbi të gjitha, ata janë gjithashtu njerëz më të moshuar se ju dhe në çdo rast meritojnë respekt dhe edukim të mirë. Për më tepër, nëse tregoni intolerancë ndaj tyre, ka të ngjarë që pika e shitjes, me ankesën e mundshme të vjehrrit apo vjehrrës, të arrijë në fundin më të rrezikshëm të martesës tuaj  me personin me të cilin keni vendosur të ndani jetën tuaj.

Xhelozitë e kota. Le të marrim një shembull, sa banal aq edhe të shpeshtë. Burri juaj mund ta përkëdhel nënën e tij më mirë se ju, të paktën në dukje. Dhe ajo e kënaq atë në çdo kërkesë, duke filluar me shijet në tryezë. Kjo ju pengon, deri në pikën ku ju ndjeni erë tradhtie. Ndalo dhe thjesht bëji vetes një pyetje: për çfarë ankohesh? A mendoni se një fëmijë nuk mund të ketë një marrëdhënie të veçantë me nënën e tij pa i hequr diçka gruas së tij? Jepini përgjigje vetes dhe do të zbuloni se me xhelozinë tuaj për vjehrrën thjesht po humbni kohë.

Ndërmjetësuesit. Në vend që të ushqeni xhelozi të padobishme, në kohën e duhur përpiquni të mbështeteni në ndërhyrjen e tyre për ndonjë ndërmjetësim familjar. Gjithmonë ka një moment në jetën e një çifti kur nevojiten gjëra të tilla. Dhe vjehrri me vjehrrën mund të jenë njerëzit e duhur. Për autoritet, për familjaritet, për njohjen e fakteve. Mos i nënvlerësoni ata.

Interesa të përbashkëta. Më shumë sesa të kërkosh arsye për mospajtim dhe konflikt, me vjehrrin dhe vjehrrën duhet të gërmosh për të gjetur një interes të përbashkët. Me siguri që ka, thjesht duhet t’i lini të dalin. Ndoshta të dy pëlqeni filma, futboll, apo kopshtari. Ndoshta mund t’ju pëlqejnë historitë që ata tregojnë.

Edukimi i fëmijëve. Kur fëmijët kalojnë shumë kohë me gjyshërit e tyre, mund të lindin keqkuptime në lidhje me metodën arsimore. Mos u tregoni shumë të ngurtë. Së pari, është e qartë se midis një brezi dhe tjetrit diçka ndryshon për sa i përket metodës me fëmijët, por pastaj gjyshërit ekzistojnë për të përkëdhelur nipërit dhe mbesat. Ata ju japin atyre diçka ndryshe nga prindërit e tyre. Jini të lumtur dhe nëse ky ndryshim nuk ju bind, pa humbur kurrë durimin, sqarojini mirë arsyet tuaja me ta.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat