Çiftet më toksike të zodiakut! Shenjat me të cilat nuk duhet të dilni kurrë

Life style

Çiftet më toksike të zodiakut! Shenjat me të cilat nuk duhet të dilni kurrë

Më: 12 dhjetor 2020 Në ora: 19:54
Foto ilustrim

Shumica e njerëzve kanë provuar të paktën një marrëdhënie toksikegjatë jetës së tyre (nëse nuk e keni, përgëzoni dhe ju lutemi bëhuni trajneri ynë i jetës). 

Por kjo marrëdhënie është e mjaftueshme për ta bërë çdo person të arsyeshëm të dëshirojë të largojë toksicitetin për një të ardhme të parashikueshme.

 Për ta bërë këtë, duhet të pyesim veten se çfarë saktësisht e bën një marrëdhënie toksike? Pse ndodh që dikush mund të jetë një makth për një person, por një partner i përsosur për tjetrin? Ka shumë faktorë që mund të kontribuojnë në një marrëdhënie toksike, duke përfshirë moshën dhe streset e jashtme, që e bëjnë një person më pak të aftë të funksionojë në një marrëdhënie. Por një nga arsyet më të mëdha që një marrëdhënie mund të bëhet toksike është përplasja e personaliteteve. Ndonjëherë dy njerëz thjesht nxjerrin më të keqen në njëri-tjetrin, dhe paaftësia e tyre për të parë sy më sy për çdo gjë siguron një mjedis të përsosur për të lulëzuar një marrëdhënie toksike.

Ndeshja më toksike e Dashit: Demi

Dashi dhe Demi bëjnë miq të shkëlqyeshëm, por kur bëhet fjalë për marrëdhëniet romantike këta të dy nuk mund të jenë më keq për njëri-tjetrin. Nga njëra anë, ne kemi famëkeqe të tipit Dashi që nuk mund të qëndrojë duke i dhënë ndenjësen e prapme askujt. Nga ana tjetër, ne kemi Dem kokëfortë, të cilët nuk durojnë t’i sfidojnë idetë e tyre, veçanërisht nëse personi tjetër mund të ketë të drejtë. Kur këta të dy bashkohen, ata formojnë një kombinim veçanërisht toksik të njerëzve që duan të japin këshilla, por nuk mund t'i marrin ato. Për t’i bërë gjërat edhe më keq, kur të vijë koha që marrëdhënia të marrë fund, Dashi do të rikthehet në zakonet e vjetra, ndërsa Demi do të gërmojë thembrat e tyre dhe do të kërkojë një shpjegim. Kjo do të çojë në kthimin  e teksteve me gjatësi romane që zgjat edhe në vitin e ardhshëm kalendarik.

Ndeshja më toksike e Demit: Binjakët

Demi dhe Binjakët nuk përputhen pothuajse në të gjitha mënyrat, veçanërisht në arenën e durimit. Ndërsa Demi është i njohur për të qenë në gjendje të presë pothuajse çdo situatë, Binjakët kanë nevojë për ndryshim të vazhdueshëm dhe stimulim për tu entuziazmuar. Kjo mund të çojë në një nga ato marrëdhëniet ku Binjakët bëjnë gjithçka që kanë për ta bërë Demin të ndahet me ta, ndërsa Demi pret marrëdhënien duke shpresuar se do të bëhen më mirë. Në fund, të dy shenjat thjesht përfundojnë me shumë kohë të humbur.

Ndeshja më toksike e Binjakëve: Bricjapi

Flisni për një çift të çuditshëm, dhe jo në një sitcom të bukur të viteve 1970. Kur Binjakët argëtues dhe jo-përkushtues hyjnë në një marrëdhënie me Bricjapët e besueshëm, që bëjnë lista, rezultati mund të jetë vetëm katastrofë. Binjakët njihen për spontanitet, ndërsa Bricjapët e përçmojnë atë, që do të thotë se është gati e pamundur të planifikosh një datë që do të shijojnë të dyja këto shenja. Ndërsa Bricjapët duan të shkojnë në restorant dhjetë minuta më herët (sepse kjo është ajo që thotë në rezervim!), Binjakët preferojnë të kalojnë darkën të gjithë së bashku për të ecur rreth parkut.

Ndeshja më toksike e gaforres: Ujori

Shpirtrat e lirë dhe trupat e shtëpisë në përgjithësi nuk përzihen, por kjo masë shtohet kur bëhet fjalë për Gaforren dhe Ujorin, të cilët janë programuar të mbajnë kokë prapa në thelb në çdo nivel. Gaforrja urren të korrigjohet, dhe Ujori pëlqen të korrigjohet. 

Gaforrja gjithashtu dëshiron pavarësinë, ndërsa Ujori vlerëson aktivitetet në grup dhe jetesën komunale. Çdo marrëdhënie midis të dyve do të shpërthejë në një lumë akuzash se njëra palë është shumë e ngurtë, ose tjetra shumë e lirë. Më së miri ta shmangni nëse keni mundësi.

Ndeshja më toksike e Luanit: Akrepi

A ka një ndeshje më të keqe për një Leo sesa një Akrep? Me siguri jo. Ndërsa Akrepit u pëlqen të kalojnë ditët e tyre duke u përqëndruar në pyetjet e mëdha të jetës, Luanët duan një partner i cili do të përqendrohet në një gjë dhe vetëm një gjë: ata. Luanët ndihen të drejtë dhe meritojnë shumë vëmendje dhe lavdërime, ndërsa Akrepat hezitojnë të bëjnë vlerësime nëse nuk e ndjejnë vërtet. Për t’i bërë gjërat edhe më keq, Luanët nuk e kanë problem të kthejnë hijeshinë dhe të kërkojnë lavdërime dhe vëmendje diku tjetër, gjë që do ta çmendë Akrepin famëkeq xheloz. Ky çiftëzim është një nga më toksikët në zodiak dhe ndoshta ka çuar në ndeshje të panumërta britmash publike.

Ndeshja më toksike e Virgjëreshës: Peshqit

Toksiciteti i një çifti Virgjëresha-Peshqit bie në një konflikt qendror: Virgjëresha dëshiron që Peshqit të tërheqin kokën nga retë, dhe Peshqit dëshirojnë që Virgjëresha të bashkohet me ta në qiell. Ndërsa Virgjëresha dhe Peshqit janë një palë tjetër që në të vërtetë funksionojnë mirë si miq, të kundërtat tërheqin qasjen ka më pak të ngjarë të funksionojnë në një marrëdhënie romantike, ku të dy ka të ngjarë të përfundojnë vetëm të irrituar. Cili ëndërrimtar i ditës dëshiron të tërhiqet nga bota e tyre e fantazisë vetëm për të folur për faturat? Cili person praktik dëshiron të kalojë 20 minuta duke rishikuar ëndrrën më të fundit të partnerit të tyre rreth kllounëve? 

Ndeshja më toksike e Peshores: Virgjëresha

Kjo është një nga ato situatat kur secila nxjerr më të keqen në tjetrën. Virgjëresha kritike mund të futet me të vërtetë në kokën e Peshores, dhe Peshorja  ka një tendencë që ta bëjë Virgjëreshën të mos u besojë atyre. Të dy janë gjithashtu bisedues të mëdhenj, por asnjëri nuk pëlqen të kalojë mikrofonin, që do të thotë se ka të ngjarë të kalojnë të gjithë darkën duke folur mbi njëri-tjetrin. Të dy kanë një tendencë për ta bërë tjetrin nervoz, gjë që mund të çojë në sjellje toksike ndërsa përpiqen të rivendosin ekuilibrin ose të marrin kuptimin e asaj që po ndodh. 

Ndeshja më toksike e Akrepit: Luani

Arroganca e Luanit do të jetë shumë për Akrepin, duke çuar në përplasje pothuajse të vazhdueshme midis të dyve. Duke pasur parasysh aftësinë shpërthyese emocionale të të dy shenjave, kjo ka të ngjarë të jetë çifti që futet në grindje në publik dhe / ose (ndoshta të dy) grindje vazhdimisht ndërsa janë me miqtë. Toksiciteti i tyre mund të ndikojë në marrëdhëniet e tyre me miqtë, të cilët janë më pak të entuziazmuar kur duhet t'i dëgjojnë ata të zihen.

Ndeshja më toksike e Shigjetarit: Peshqit

Një nga tiparet më pak të këndshme të Peshqve është aftësia e tyre për të mbajtur mëri për një kohë shumë të gjatë, ndërsa Shigjetari është një shenjë jashtëzakonisht falëse. Ata nuk do ta kuptojnë pse Peshqit duan të rimarrin luftën nga dy net më parë, dhe Peshqit do të ndjehen sikur Shigjetarët nuk i vlerësojnë ndjenjat e tyre. Kjo çon në shumë luftime pa mbarim që flluskojnë të paktën një herë në muaj sepse ato nuk zgjidhen kurrë me të vërtetë .

Ndeshja më toksike e Bricjapit: Peshorja  

Bricjapi dhe Peshorja të dy kënaqen me seksin dhe e konsiderojnë seksin të rëndësishëm në jetën e tyre, por nuk ka gjasa të kenë një lidhje seksuale mes tyre sepse kimia thjesht nuk është aty. Këta të dy ka shumë të ngjarë të fillojnë si miq që hyjnë në një marrëdhënie vetëm për të kuptuar se nuk kanë asnjë faktor X. Bricjapi gjithashtu mund ta ketë të vështirë për të folur me Peshoren, duke çuar në një marrëdhënie ku mërzia (dhe rrjedhimisht sjellja toksike) mund të mbretërojë supreme. 

Ndeshja më toksike e Ujorit: Demi 

Ujori dhe Demi nuk mund të jenë më ndryshe. Demi do të dëshirojë që Ujori të mos bëjë asgjë më shumë sesa të qëndrojë në shtëpi me ta, duke e lënë Ujorin të ndihet i kufizuar dhe i irrituar. Ujori mund të jetë me të vërtetë i largët, duke çmendur Demin në nevojë dhe duke e bërë shumë të mundshme që dikush (ndoshta Demi) të largohet me zemrën e thyer. Dhe askujt nuk i pëlqen të jetë përgjegjës për thyerjen e zemrës së dikujt tjetër.

Ndeshja më toksike e Peshqve: Dashi

Peshqit urren të thuhet se çfarë të bëjë, dhe Dashi nuk do asgjë më shumë sesa të luajë liderin. Kjo mund të çojë në një marrëdhënie shumë shpërthyese ndërsa të dy përpiqen të luftojnë me njëri-tjetrin edhe mbi gjërat më të vogla. Në thelb, zgjedhja e një restoranti do të jetë e pamundur. Për më tepër, tendenca e Dashit për të folur vend dhe pa vend  nuk do të përputhet mirë me Peshqit famëkeq që nuk falin, të cilët mbajnë inate përgjithmonë .

Pra, çfarë të bëni nëse e gjeni veten në një çift potencialisht toksik? Mos u dëshpëro! Puna e vështirë dhe komunikimi mund të ndihmojnë që çdo marrëdhënie të lulëzojë, veçanërisht nëse jeni duke njohur pikat e forta dhe të dobëta të njëri-tjetrit si partnerë. Mbajtja e një marrëdhënieje të sigurt dhe jo toksike për të gjithë ka të bëjë me dashuri dhe respekt, prandaj mbaje parasysh këtë dhe nuk mund të gabosh!

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat