A pini çaj të nxehtë? Arsyeja pse nuk duhet ta bëni më këtë

Life style

A pini çaj të nxehtë? Arsyeja pse nuk duhet ta bëni më këtë

Më: 15 dhjetor 2020 Në ora: 15:47
Ilustrim

Ata që e duan sezonin e dimrit e dinë mirë se ndër traditat e konsideruara të veçanta dhe relaksuese është edhe ajo e konsumimit të një pije të nxehtë. Qoftë çaj, çaj bimor, kafe apo çokollatë, ai është gjithmonë një moment unik dhe i çmuar, në gjendje të relaksojë dhe të kënaqë edhe nga pikëpamja emocionale.

Për fat të keq, ekziston edhe një anë tjetër e medaljes. Sipas studimeve të fundit, ka dalë se pirja e pijeve në temperatura të larta mund të jetë shumë e dëmshme për shëndetin. Në fakt, duket se nxehtësia i bën pijet të rrezikshme. Cila është arsyeja pse ato nuk duhet të pihen kurrë nëse janë të nxehtë.

Çaji i nxehtë dhe çajrat bimorë janë kancerogjene

Lajmi vjen direkt nga Airc i cili ka njoftuar se konsumi i pijeve në temperatura mbi 65 ° është gjetur të jetë kancerogjen për ezofagun. Arsyeja: pijet nuk janë kancerogjene, por temperatura. Dhe prova e kësaj është fakti që nëse pihen të ngrohtë, ata automatikisht ndryshojnë kategori, duke u pozicionuar në grupin 3, pra midis substancave jo kancerogjene.

Në thelb, ata që pinë çaj të nxehtë dhe çajra bimorë (por edhe kafe dhe çokollatë të nxehtë) duhet të ndalen menjëherë dhe të mësojnë të presin që të ftohen. Këshilla është që duhet të presësh që temperatura të bjerë nën 60°.

Një zakon që do të jetë i vështirë për t’u zhdukur, por që mund të ndryshohet me disa truke të vogla. Së pari mund të filloni të kontrolloni temperaturën e asaj që pini, në mënyrë që të kuptoni se cila është shkalla e duhur për të filluar ta pini atë. Nga ana tjetër, ata që thjesht nuk mund të presin, mund të shtojnë pijen e tyre të preferuar me një pikë qumësht ose ujë në temperaturën e dhomës. Në këtë mënyrë, mund të filloni të pini menjëherë pijen tuaj, pa pasur frikë për shëndetin.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat