Qumështi bimor për pastrim të lëkurës

Life style

Qumështi bimor për pastrim të lëkurës

Më: 29 dhjetor 2020 Në ora: 18:19
Foto ilustrim

PËRBËRËSIT DHE MËNYRA E PËRGATITJES

 250 ml qumësht me yndyrë • 1 lugë me kumak të tharë • 1 lugë me kamomil të tharë • 1 lugë me petale të thara të trëndafilit .

PËRGATITJA

 I përzini përbërësit në një enë të qelqtë. E lini përzierjen që të qëndrojë në frigorifer gjatë natës. E filtroni, e vendosni në një enë tjetër të qelqtë dhe mbajeni në frigorifer për shtatë ditë. Për pastrim të fytyrës e lagni fytyrën me ujë të ngrohtë. E zhytni një copë pambuku ose një garzë në qumësht dhe me të lehtë e fshini fytyrën. Përsëriteni deri në momentin kur lëkura të bëhet e pastër. E shpëlani me ujë të ngrohtë, e aplikoni tonikun e më pas kremin për hidratim. Qumështi bimor për pastrim i bërë nga qumështi me yndyrë, kumaku, kamomili dhe petalet e trëndafilit e pastron lëkurën normale pa e tharë atë.  

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat