Sa herë dhe kur duhet të pimë ekzaktësisht ujë?

Life style

Sa herë dhe kur duhet të pimë ekzaktësisht ujë?

Më: 14 janar 2021 Në ora: 15:38
Foto ilustrim

Kur duhet të pimë ujë, e keni pyetur ndonjëherë veten?

Neps ju kthen përgjigje përmes 4 pikave dhe arsyet përse:

1- Pasi të jeni zgjuar nga gjumi

Pini një gotë ujë pasi jeni zgjuar sepse kjo ndihmon në aktivizimin e organeve tuaja të brendshme. Uji do ju ndihmojë ndër të tjerash të nxirrni jashtë edhe toksinat e dëmshme para se të hani vaktin e radhës.

2- Përpara një vakti

Të pirit një gotë ujë 30 minuta para një vakti ( dreka, i ndërmjetëm ose darka), ju ndihmon me tretjen. Pini sërish një gotë ujë, 1 orë pas vaktit sepse kjo do e ndihmojë trupin të absorbojë nutrientët.

3- Para një dushi

Një gotë ujë para një dushi mban në nivele të ulëta presionin e gjakut.

4- Para se të flini

Pini një gotë ujë, 1 orë para se të flini sepse kjo do ju ndihmojë për një gjumë me të qetë dhe do të shmangë deri diku dehidratimin. Gjithashtu parandalon edhe atakun kardiak.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat