6 fakte që nuk i dinit për patatinat

Life style

6 fakte që nuk i dinit për patatinat

Më: 19 janar 2021 Në ora: 09:19
Foto ilustrim

E kush nuki pëlqen patatinat? Por ja disa fakte që ju nuk i dinit për to.
Ne të gjithë i përlqejmë patatinat, por sa dimë ne për to? Ja gjashtë fakte që nuk i dinit për patatinat.

1. Patatinat, u krijuan nga një Restorant. Në vitin 1853 një klient i pakënaqur në restorantin Saratoga Springs në New York, u ankua se patatet e tij nuk ishin të prera hollë dhe nuk ishin krokante.

2. Ka një shpjegim për hapësirën boshe tek cdo qese patatinash. E keni parasysh atë hapësirën boshe? Epo ka një shpjegim, ajo është e mbushur me nitrogjen për të ndenjur sa më të freskëta, por gjithashtu hapësira boshe është lënë në mënyrë që patatinat të mos thërrmohen.

3. Qesja më e madhe e patatinave në botë, peshon më shumë se një makinë e vogël. Në 2013 Corkers Crisps shënoi rekordin botëror duke bërë qesen më të madhe të patatinave të parë ndonjëherë.

4. Një inxhinier bëri 6 vite studime për krokanticitetin e patatinave.

5. Patatinat u zhdukën për një periudhë gjatë Luftës së Dytë Botërore. Prodhimi i patatinave u ndalua në të gjithë vendet. Por pas shumë protestave në Amerikë ato u shpallën një ushqim 'thelbësor' dhe u riprodhuan sërish.

6. Në Britani patatet e skuqura quhen 'patatina' dhe 'patatinat quhen... Ato quhen 'crisps' për të shmangur ngatërrimin dhe jo 'chips' sic quhen në Amerikë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat